Nová japonská vláda pošle část amerických vojáků pryč

Lucie Kalivodová
1. 9. 2009 12:30
Osm tisíc Američanů opustí základny na ostrově Okinawa do roku 2014
Jukio Hatojama
Jukio Hatojama | Foto: Reuters

Tokio - Japonští voliči dali ve víkendových parlamentních volbách jasně najevo, že chtějí změnu. Nyní budoucí japonský premiér Jukio Hatojama - šéf a zakladatel Demokratické strany - začíná podle agentury Reuters sestavovat kabinet.

O složení vlády bude ale mluvit, až ho parlament oficiálně zvolí premiérem. Očekává se, že to bude během dvou týdnů.

Jedním z hlavních důvodů, pro které lidé zvolili opozici, je ekonomická krize, stoupající nezaměstnanost a únava z dlouhodobé vlády Liberálně-demokratické strany.

Jednou z Hatojamových priorit je snížit závislost Japonska na Spojených státech.

Jeho první výzvou bude tedy dojednat s Washingtonem odchod osmi tisíc vojáků z ostrova Okinawa. Tam se nachází americké letecké i námořní základny.

Snížení počtu vojáků USA na Okinawě sliboval Hatojama v předvolební kampani. Spojené státy předběžně souhlasily s tím, že osm tisíc mužů se z Okinawy přesune na ostrov Guam do roku 2014. Odsun tolika mužů z ostrova bude stát Japonsko podle agentury AFP až 2,8 miliardy dolarů.

Foto: Aktuálně.cz

Část Demokratické strany dokonce prosazuje úplných odchod Američanů z ostrova.

Washington ale nechce o ničem takovém ani slyšet. "Nemáme v úmyslu znovu otevírat nedávno uzavřené dohody s Japonskem," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Ian Kelly.

Americký ministr obrany Robert Gates v říjnu přijede do Tokia, aby prodiskutoval budoucnost japonsko-amerického vojenského spojenectví.

Demokratická strana Japonska (DPJ) získala 315 z celkových 480 křesel, dosud vládnoucí Liberálnědemokratická strana (LDP) 119.

LDP vládla v Japonsku od roku 1955 s výjimkou jedenácti měsíců na počátku devadesátých let. Japonští komentátoři proto považují výsledek nedělních voleb za jednu z největších změn v historii země od konce druhé světové války a za konec jedné éry.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy