USA přiznaly Japonsku, že z ponorky mohla utéct radiace

Red Zah
2. 8. 2008 11:48
Na ostrovech má od září kotvit jaderná letadlová loď
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tokio - Americké vojenské námořnictvo informovalo Japonsko, že z jeho jaderné ponorky USS Houston, která na jaře kotvila v jihojaponských přístavech, mohlo uniknout "zanedbatelné" množství radiace.

Při měření nebyla ve vodách těchto přístavů zvýšená radioaktivita zaznamenána, přesto může zpráva znamenat komplikace pro americko-japonské vztahy a americkou vojenskou přítomnost.

Do Jokosuky jižně od Tokia má na konci září připlout americká letadlová loď USS George Washington a stane se prvním americkým vojenským plavidlem na atomový pohon, jehož trvalým stanovištěm bude Japonsko, píše server České noviny.cz.

"Způsob, jakým se americké námořnictvo v tomto případě zachovalo, a nedostatek průhlednosti ukazují, že jim v žádném případě nemůžeme věřit," citoval server Masahika Gota, právníka zastupujícího občanskou skupinu, která je proti umístění americké letadlové lodi v Jokosuce.

Obyvatelé Japonska, které se jako jediná země na světě stalo terčem jaderného útoku, jsou velmi citliví vůči vojenskému využívání jaderných technologií i vůči přítomnosti amerických vojáků na svém území.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 55 minutami

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy