USA přiznaly Japonsku, že z ponorky mohla utéct radiace

Red Zah
2. 8. 2008 11:48
Na ostrovech má od září kotvit jaderná letadlová loď
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tokio - Americké vojenské námořnictvo informovalo Japonsko, že z jeho jaderné ponorky USS Houston, která na jaře kotvila v jihojaponských přístavech, mohlo uniknout "zanedbatelné" množství radiace.

Při měření nebyla ve vodách těchto přístavů zvýšená radioaktivita zaznamenána, přesto může zpráva znamenat komplikace pro americko-japonské vztahy a americkou vojenskou přítomnost.

Do Jokosuky jižně od Tokia má na konci září připlout americká letadlová loď USS George Washington a stane se prvním americkým vojenským plavidlem na atomový pohon, jehož trvalým stanovištěm bude Japonsko, píše server České noviny.cz.

"Způsob, jakým se americké námořnictvo v tomto případě zachovalo, a nedostatek průhlednosti ukazují, že jim v žádném případě nemůžeme věřit," citoval server Masahika Gota, právníka zastupujícího občanskou skupinu, která je proti umístění americké letadlové lodi v Jokosuce.

Obyvatelé Japonska, které se jako jediná země na světě stalo terčem jaderného útoku, jsou velmi citliví vůči vojenskému využívání jaderných technologií i vůči přítomnosti amerických vojáků na svém území.

 

Právě se děje

Další zprávy