Filadelfie - Jerry Watson patří k lidem, kteří se nevyhýbají ani těm nejnechvalněji známým ulicím v severní Fildalefii. Svědčí o tom mimo jiné jizvy, které tento jedenapadesátiletý zedník ze čtvrti Germantown na těle má.
"Vláda zákona tady neexistuje," říká. "Místo toho tu máme pouliční spravedlnost, kde přežije ten nejsilnější. Musíte být macho, musíte být zatracený komando, musíte mít v tváři výraz zabijáka."
Střepem do krku, kulkou do hlavy
Vypráví, jak ho při venčení psa napadla skupina osmi nebo devíti mužů a jeden z nich ho bodl do krku lahví od Pepsi s uraženým hrdlem.
Při jiném incidentu, když prodával drogy, jej zase někdo střelil do hlavy. Šest týdnů ležel v komatu.
Vlastně je zázrak, že je Watson ještě naživu. Tím spíše, že je černoch, tedy nejpravděpodobnější oběť v této americké metropoli vražd.
Se 406 zabitými lidmi dosáhla loni Filadelfie svého devítiletého maxima a nejnovější statistiky ukazují, že neblahý trend pokračuje. 167 mrtvých za prvních pět měsíců dokonce překonalo loňskou bilanci.
Nejnebezpečnější velkoměsto Ameriky
Pro srovnání: V New Yorku, který má pětinásobek obyvatel, za stejné období zavraždili jen o 9 lidí víc.
Předběžná zpráva FBI vydaná tento týden přisuzuje Filadelfii nelichotivý titul nejnebezpečnějšího velkoměsta v Americe. Na sto tisíc obyvatel zde připadá 27,8 vraždy, což je v žebříčku deseti nejlidnatějších měst USA suverénně nejvíc.
Většinu obětí násilných činů tvoří mladí Afroameričané, kteří často uvíznou ve spirále drog, zbraní, chudoby a brutální pouliční kultury. Právě takový koktejl je metlou většiny amerických "vnitřních měst". Ti lépe situovaní z nich už dávno prchli na vilová předměstí.
Ve Filadelfii žije pod hranicí chudoby, kterou stanovila federální vláda, celá čtvrtina z celkového počtu půldruhého miliónu obyvatel.
Smrtonosný koktejl
Profesor sociologie na Pennsylvánské univerzitě Elijah Anderson se kulturou daného prostředí dlouhodobě zabývá. Podle něj mezi hlavní faktory, jež stahují obyvatele čtvrtí, jako je Germantown, ke dnu, patří především nízké platy, čím dál tím skromnější sociální dávky a pokračující globalizace, která přesouvá i poslední zbylá pracovní místa do zámoří.
Přidejte k tomu drogy, snadno dostupné střelné zbraně a šedou ekonomiku, a máte tu smrtonosnou kombinaci, dodává.
O pouličním násilí v brazilských městech ČTĚTE ZDE
"Většinu obyvatel tohoto města tvoří slušní občané s běžnými cíli a tužbami, ale to ve veřejném prostotu, kde vládne nezákonnost, mnoho neznamená," říká Anderson. "Převládající postoj tady je: Když si se mnou budeš zahrávat, ublížím ti. I ta nejnevinnější věc tu rychle může přerůst v násilný spor."
Rozbujelý pouliční machismus vysvětluje profesor Anderson také utkvělou představou zdejší afroamerické komunity, že si svou neutěšenou situaci v minulosti zavinili sami. Tím, že dostatečně nebojovali proti systému: "Myslí si, že se do problémů dostali svou zbytečnou poddajností."