Podle agentury AP to vyplývá ze studie vypracované pro Pentagon. Američané údajně nejsou schopni udržet vysoké tempo střídání jednotek v Iráku. Vojáci, kteří se před časem vrátili domů, jsou příliš rychle povoláváni zpět a armáda strádá.
Vojáci nestačí "dobíjet baterky"
Autor studie Andrew Krepinevich uvádí, že při současném množství amerických vojáků v Iráku vedení armády nedokáže dodávat čerstvé síly tak dlouho, aby se podařilo zlomit odpor iráckých povstalců. Nedávno oznámené stažení části jednotek z Iráku to prý potvrzuje.
"Začnete se ptát, pod jakým tlakem musí vojáci pracovat a jak dlouho to může pokračovat," řekl Krepinevich v rozhovoru pro AP.
Americká armáda prý hraje hru o čas a snaží se přizpůsobit podmínkám dlouho trvající války. Pokud se jí to nepodaří, riskuje významné snížení bojeschopnosti.
Armádě se nedostává ani dostatečného množství nováčků. I proto se rozhodla zvýšit finanční bonusy, které dostávají noví členové armády při odvodu.
Rumsfeld rozklad popírá
Demokratický kongresman a veterán z Vietnamu John Murtha v této souvislosti už na podzim požadoval urychlené stažení vojsk z Iráku. Tehdy se nechal slyšet, že americká armáda je ve "stavu zhroucení," s tím, že její pouhá přítomnost v Iráku podněcuje povstání.
Souhlasí s ním i generál ve výslužbě George Joulwan, který v rozhovoru pro CNN prohlásil, že "nezávisle na tom, zda armáda je či není v současné době v rozkladu, pokud nezměníme způsob její organizace, co nevidět v rozkladu bude."
Krepinevichova analýza je ovšem v ostrém kontrastu s oficiálními vyjádřeními představitelů armády. Plukovník Lewis Boone, mluvčí velitelství armády, které je zodpovědné za přísun čerstvých jednotek na bojiště, mu oponuje. Uvádí, že armáda je schopná plnit veškeré požadavky na nové síly tak, jak to bojová situace vyžaduje.
Podobně i ministr obrany Donald Rumsfeld prohlásil, že zkušenosti z Afghánistánu a Iráku dělají armádu ve skutečnosti silnější, ne slabší. "Naše armáda je zkušenější, schopnější a lépe vybavená, než kdykoli předtím," uvedl.
V Iráku příliš mnoho vojáků, příliš dlouho
Krepinevich netrvá na úplném stažení amerických sil z Iráku, ovšem navrhuje snížení počtu vojáků na 100 000 do konce roku. V současné době je v Iráku na 136 000 příslušníků americké armády.
Přestože se pro armádu o zhruba 500 000 mužích nasazení 100 000 vojáků v Iráků nejeví jako příliš velké břemeno, podle Krepineviche i to však bude problém. Vojáci vracející se z boje totiž stále nebudou mít dost času na odpočinek.
Krepinevich chápe důvody, které vedou vládu k tomu, aby neuváděla pravé příčiny stahování jednotek z Iráku. Taková otevřenost by představovala příliš silné povzbuzení pro nepřítele. Tvrdí ovšem, že tímto důvodem je právě žalostný stav americké armády.