Místo příslibu spolupráce a jednotného postoje k Hamasu se americké vládě dostalo kritiky místních deníků, které Washington považují za hlavní příčinu výsledku lednových palestinských voleb.
Finanční pomoc Hamasu pokračuje
Největšího překvapení se však americká ministryně Riceová dočkala na setkání se svým kolegou, egyptským ministrem zahraničí Ahmedem Abúlem Ghajtem. Ten jasně odmítl americkou žádost na zastavení finanční pomoci palestinskému hnutí Hamas a naopak Spojené státy vyzval k větší trpělivosti. Dřív než se Bushova vláda rozhodne přistoupit k sankcím, měl by Hamas dostat šanci a především čas.
Reakce spojence tak jasně ukázala, že naprostá izolace Hamasu, která by měla vést k jeho následnému pádu, bude jen těžko dosažitelná.
Od prvního zveřejnění výsledků voleb se americká administrativa rozhodla vytáhnout do boje proti Hamasu, a to nejen diplomaticky. Mocnou zbraní v rukou západních politiků se stalo zmražení finančních toků. Americká strategie však úspěchy pravděpodobně slavit nebude.
Finanční asistenci palestinskému lidu totiž kromě kontroverzního Íránu nabídli také dlouholetí partneři USA v oblasti, jako například Saúdská Arábie. Ukázalo se tak, že zastavit veškerou finanční pomoc Palestině není v lidských silách. Se svojí troškou do mlýna přišla i Evropská unie, když kritizovala Izrael za zadržení peněz plynoucích z cel a odmítla přistoupit na úplné zastavení vlastní pomoci.
Diplomatická jednota Západu neexistuje
Trhliny se tak objevují i ve spolupráci s evropskými představiteli. Přestože během prvních jednání s Evropskou unií či Ruskem se Washingtonu dostalo ujištění, že bez odzbrojení Hamasu a uznání židovského státu se jednat nebude, necelý měsíc po volbách se situace mění.
Nejprve porušilo domluvu "nulových kontaktů" s Hamasem Rusko, když pozvalo palestinskou delegaci do Moskvy. Následovala "neoficiální" cesta představitele hnutí Hamas Chálida Mišala do Turecka a nová palestinská vláda oficiálně navštívila Teherán.
Condoleezza Riceová se tak na Blízkém východě snaží o nemožné. V předpoklad, že když se Spojeným státům nepodařilo přimět ke spolupráci Evropu, budou mít větší úspěch mezi arabskými státy, pravděpodobně nevěří ani sama Riceová. A již první dny její návštěvy na Blízkém východě jasně ukazují, že její blízkovýchodní cesta skončí bez úspěchu.
Přestože Egypt nepatří mezi hlavní poskytovatele finanční pomoci Palestině, je považován za vůdce umírněných Arabů. Dá se tedy očekávat, že postoj většiny arabských států bude tomu egyptskému v mnohém podobný.