Alameda, Kalifornie - Kromě toho, že ruší vzhled krajiny, jsou větrné elektrárny kritizovány pro malou účinnost a neúměrný hluk, který vydávají. Pracují jen tehdy, když fouká dostatečně silný vítr, a umístit je nelze všude tam, kde by se to jejich provozovatelům líbilo.
V poslední době se - také díky nižším pořizovacím nákladům - proto osvědčily malé větrné turbíny, které si může pro částečné pokrytí své spotřeby elektřiny instalovat na střechu domu či na stožár v zahradě skoro každý. I ony jsou však poměrně hlučné, zejména v noci, a navíc silně závislé na povětrnostních podmínkách.
S jiným řešením teď přichází americká firma Makani Power sídlící v kalifornské Alamedě. Už druhým rokem zkouší létající větrné elektrárny o výkonu do 600 kilowattů. Jsou upoutány na laně a pohybují se ve vertikálních kruzích ve výškách do šesti set metrů, kde nehrozí střet s letadlem.
Mohou tam využít silnějšího větru, než jaký vane kousek nad zemí a na nějž jsou odkázány "pozemní" elektrárny. Připomínají kluzák bez kokpitu, jen jsou navíc na křídle opatřeny dvojicí malých turbín.
Náklady na výrobu jedné kilowatthodiny elektřiny jsou tak podle Makani Power ještě o něco nižší než v případě stejně výkonných pozemních větrníků. Pořídit si je sice také nemůže každý, vhodné jsou zejména pro majitele malých farem, představují ale zajímavou alternativu fotovoltaiky.
"Závěr, který z dosavadního výzkumu létajících větrných turbín vyplývá, je ten, že se v lecčems vyrovnají solárním elektrárnám," tvrdí spoluautor studie zveřejněné v časopise Nature Climate Change Ken Caldeira z Carnegieho vědeckého institutu při Stanfordské univerzitě.
Létající větrné elektrárny jsou navíc plně autonomní - v případě, že přestane foukat vítr, slouží jejich turbíny jako vrtule, aby celé zařízení mohlo bezpečně přistát na zemi. Pohání je baterie nabité energií, kterou předtím produkovaly.
Autoři studie spočetli, že celková větrná energie, jež je na zemském povrchu k dispozici, představuje instalovaný výkon 400 terawattů. Větrná energie, které by lidé využívali ve výškách okolo šesti set metrů, zato 1800 terawattů. To je stokrát více než současná celosvětová poptávka.
Přímořské státy proto nyní stavějí v mělkých pobřežních mořích, kde tolik neruší své okolí, klasické větrníky na vysokých stožárech o instalovaném výkonu šesti megawattů, přibližně třikrát vyšším než klasické větrné turbíny.
Náklady na jejich vybudování jsou však obrovské. Navíc je zapotřebí vybudovat kompletně nové rozvodné sítě, které vyrobenou elektřinu přivedou ke spotřebiteli, a to znamená další peníze navíc.