Americká armáda chystá alternativy pro útok na Pákistán

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 5. 2010 8:48
O přípravách Pentagonu napsal merický list Washington Post
Pozornost na Pákistán v souvislosti s terorismem připoutal nedávný pokus o útok na Times Square v New Yorku
Pozornost na Pákistán v souvislosti s terorismem připoutal nedávný pokus o útok na Times Square v New Yorku | Foto: Reuters

Washington - Velení amerických ozbrojených sil připravuje alternativy pro jednostranný vojenský úder proti Pákistánu, a to v případě, že by došlo k úspěšnému teroristickému útoku na území Spojených států, který by měl svůj původ právě v Pákistánu.  Napsal to list Washington Post.

Podle deníku by byl útok zvažován jen za extrémních okolností, které by přesvědčily prezidenta Obamu, že jeho dosavadní politika přesně cílených úderů pomocí bezpilotovaných letounů CIA nebyla úspěšná.

Velení armády si je vědomo, že Spojené státy si musí počínat opatrně, aby nenarušily vojenské vztahy s Pákistánem způsobem, který by už nebyl vratný, napsal Washington Post.

Zájem o napojení teroristů na Pákistán oživil na počátku května neúspěšný pokus o útok na newyorském náměstí Times Square. K pokusu vyhodit do povětří auto zaparkované na jednom z nejživějších míst města se přiznal Američan pákistánského původu Faisal Shahzad.

Americké úřady už na základě výsledků vyšetřování uvedly, že jednal ve spolupráci s pákistánskou odnoží hnutí Taliban.

Právě na vůdce Talibanu se soustřeďují útoky bezpilotovaných letounů CIA. Jejich počet se významně zvýšil po nástupu Baracka Obamy do funkce prezidenta. Útoky zabily řady z vůdců Talibanu a hnutí tak hrozí Spojeným státům permanentní odvetou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy