Americká armáda chystá alternativy pro útok na Pákistán

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
29. 5. 2010 8:48
O přípravách Pentagonu napsal merický list Washington Post
Pozornost na Pákistán v souvislosti s terorismem připoutal nedávný pokus o útok na Times Square v New Yorku
Pozornost na Pákistán v souvislosti s terorismem připoutal nedávný pokus o útok na Times Square v New Yorku | Foto: Reuters

Washington - Velení amerických ozbrojených sil připravuje alternativy pro jednostranný vojenský úder proti Pákistánu, a to v případě, že by došlo k úspěšnému teroristickému útoku na území Spojených států, který by měl svůj původ právě v Pákistánu.  Napsal to list Washington Post.

Podle deníku by byl útok zvažován jen za extrémních okolností, které by přesvědčily prezidenta Obamu, že jeho dosavadní politika přesně cílených úderů pomocí bezpilotovaných letounů CIA nebyla úspěšná.

Velení armády si je vědomo, že Spojené státy si musí počínat opatrně, aby nenarušily vojenské vztahy s Pákistánem způsobem, který by už nebyl vratný, napsal Washington Post.

Zájem o napojení teroristů na Pákistán oživil na počátku května neúspěšný pokus o útok na newyorském náměstí Times Square. K pokusu vyhodit do povětří auto zaparkované na jednom z nejživějších míst města se přiznal Američan pákistánského původu Faisal Shahzad.

Americké úřady už na základě výsledků vyšetřování uvedly, že jednal ve spolupráci s pákistánskou odnoží hnutí Taliban.

Právě na vůdce Talibanu se soustřeďují útoky bezpilotovaných letounů CIA. Jejich počet se významně zvýšil po nástupu Baracka Obamy do funkce prezidenta. Útoky zabily řady z vůdců Talibanu a hnutí tak hrozí Spojeným státům permanentní odvetou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy