Za útokem na Times Square byl Taliban, tvrdí důkazy USA

Reuters Reuters, Andrej Brabec
9. 5. 2010 16:37
Američané při vyšetřování úzce spolupracují s pákistánskými úřady

Washington - Za pokusem o odpálení bomby na newyorském náměstí Times Square stálo radikální hnutí Taliban.

Prohlásil to americký ministr spravedlnosti Eric Holder.

„Shromáždili jsme důkazy, že byl za útokem pákistánský Taliban," řekl Holder v rozhovoru pro televizi ABC.

Podle Holdera nic nenaznačuje, že by pákistánská vláda měla o úmyslech útočníka Faisala Shahzada ponětí.

Shahzad byl zatčen minulé pondělí. Auto napěchované výbušninou na náměstí Times Square zaparkoval o dva dny dříve.

Holder prohlásil, že je Obamova vláda prozatím spokojena s úrovní spolupráce, ke které dochází s pákistánskými úřady.

Americká vláda chce posoudit, zda-li je třeba upravit práva lidí zatčených v souvislosti s teroristickými činy. Bude proto spolupracovat s Kongresem.

Někteří zákonodárci podotýkají, že by lidé nařčení z terorismu neměli mít všechna práva, která se vztahují na jedince zadržené pro méně závažné zločiny.

Holder řekl, že je důležité, aby vláda reagovala pružně při potlačování projevů terorismu. Jakékoliv změny ale budou muset nejprve splnit ústavní požadavky.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy