Kvůli bombě u Times Square se zatýkalo i v Pákistánu

Zahraničí Zahraničí
4. 5. 2010 20:10
Chtěl odletět do Dubaje, oznámil generální prokurátor
Na záběru monitorovací kamery je vpravo vidět Nissan, projíždějící přes Times Square.
Na záběru monitorovací kamery je vpravo vidět Nissan, projíždějící přes Times Square. | Foto: Reuters

New York - Faisal Shahzad, známý jako útočník z Times Square, který je podezřelý, že se pokusil odpálit výbušniny v New Yorku, byl oficiálně obviněn z terorismu. Uvedla to televize CNN s odvoláním na amerického ministra spravedlnosti Erica Holdera.

Zatčený podle něj s úřady spolupracuje a poskytl vyšetřovatelům cenné informace. Tvrdí, že že jednal sám a že není ve styku s žádnou radikální skupinou v rodném Pákistánu.

Americké úřady muže zatkly v dopoledních hodinách.

Třicetiletého Faisala Shahzada chytila policie na letišti JFK zadržen doslova na poslední chvíli. Byl totiž na palubě letadla do Dubaje, které už se rozjíždělo směrem ke startovací dráze. Pak dostal pilot z řídící věže pokyn, aby se vrátil.

Několik hodin poté přišla zpráva z pákistánského přístavu Karáčí, podle které tamní úřady zatkly muže, který s útočníkem přišel do kontaktu.

Údajný Pákistánský komplic Shahzada byl identifikován jako Muhammad Rohan a má údajně kontakty na teroristickou organizaci Jaish-e-Muhammad. Podle deníku The Wall Street Journal byli v Pákistánu zatčeni ještě tři další lidé, jejichž totožnost není známa.

Auto koupil za hotové

Muž, který žije v Connecticutu, podle zdrojů deníku New York Times vůz Nissan Pathfinder zakoupil během uplynulých třech týdnů v Bridgeportu v tomto státě. Jeho předchozímu majiteli zaplatil v hotovosti. Transakce se obešla bez podepisování smluv či registrace auta na nového majitele.

Shahzad se podle listu The New York Times nedávno vrátil z pětiměsíční cesty do Pákistánu, kde má manželku. Agentura AFP napsala, že pobýval ve městě Péšávaru, které je jedním z center výcviku bojovníků Talibanu a jejich spojenců z teroristické sítě Al-Káida.

Auto bylo v noci na neděli nalezeno poblíž Times Square. Policie v něm objevila výbušné zařízení, které se později ukázalo být nefunkční. V autě byly také propanbutanové bomby a kanystry s benzinem. Jeho vznícení podle policie mohlo způsobit značné škody na životech i majetku.

Vozidlo se nacházelo v oblasti, kde se pohybuje hodně turistů a návštěvníků broadwayských muzikálů.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy