Američanů je 300 milionů, Země má potíže

pat
17. 10. 2006 13:10
Washington - Zatímco západní Evropa vymírá, Spojené státy právě překračují populační milník a rostou dál. Co to bude znamenat pro ně i svět?
Hlavní imigrační vlnu do USA tvoří v současnosti lidé přicházející z Mexika a Jižní Ameriky. Letos na jaře pořádali napříč Spojenými státy mohutné demonstrace, jejichž cílem bylo zlepšit postavení imigrantů.
Hlavní imigrační vlnu do USA tvoří v současnosti lidé přicházející z Mexika a Jižní Ameriky. Letos na jaře pořádali napříč Spojenými státy mohutné demonstrace, jejichž cílem bylo zlepšit postavení imigrantů. | Foto: Reuters

Je nás moc, anebo málo? V den, kdy Spojené státy překročí hranici tří set milionů obyvatel, se nejen Američané přou o to, kolik si jich může dovolit nejen oblast od New Hampshire po Kalifornii, ale také planeta Země.

Průměrný Američan vyprodukuje pětinásobek odpadu oproti průměrnému obyvateli rozvojové země. Spotřebuje trojnásobek vody než člověk žijící ve třetím světě. A na jednoho Američana připadne sedminásobek emisí oxidu uhličitého ve srovnání s chudými zeměmi.

Infobox

Jak rostly Spojené státy

  • 1915 - 100 milionů

Američané žili filmy Charlieho Chaplina, do USA se valily imigrační vlny bílých Evropanů, a do vstupu země do první světové války zbývaly dva roky

  • 1967 - 200 milionů

USA se potýkaly s válkou ve Vietnamu, Muhammad Ali přišel o titul mistra světa, protože odmítl narukovat, a San Francisco žilo "létem lásky"

  • 2006 - 300 milionů

Do USA se valí miliony imigrantů z Latinské Ameriky, země kvůli nim staví na své jižní hranici plot a pře se o to, zda stojí za to zůstávat vojensky v Iráku

Zdroj: Independent

Více a více... problémů

"Spojené státy se staly nadměrnou zemí. Jejich životní styl se odráží v nadměrné chuti na jídlo, domy, pozemky a spotřebu veškerých zdrojů. 'Více a více' charakterizuje moderní život Ameriky. To vše vytváří obrovský tlak na životní prostředí, který je patrný nejen ve Spojených státech, ale i po celém světě," citoval deník Independent ředitelku Centra pro životní prostředí a populaci Victorii Markhamovou.

Ne všichni s tímto závěrem souhlasí. Domnívají se naopak, že populační růst může americké ekonomice i společnosti pomoct a s případným nedostatkem přírodních zdrojů si díky své technologické vyspělosti Spojené státy poradí.

"Co by nás v souvislosti s pokračujícím růstem americké populace nemělo znepokojovat, je otázka, zda si s ním budeme schopni poradit. Budeme," je přesvědčen Greg Easterbook z Brookingsova institutu.

Hlavně ať nás nenapodobí Čína

V čem se většina expertů shodne, je černá předpověď pro případ, že si za vzor vezmou Spojené státy země, jako je například Čína nebo Indie.

  • Článek české socioložky žijící v USA o překročení třísetmilionové hranice NAJDETE ZDE.

Pokud by se současný populační růst a míra konzumu ve Spojených státech přepočítala na podmínky Číny, spotřebovávali by Číňané ročně dvojnásobek papíru, než kolik se na celém světě vyrobí. Aut by po Číně jezdilo přes jednu miliardu, zatímco jejich celosvětový počet je dnes zhruba 800 milionů.

"Poučení, které nabízí příklad Číny, zní, že západní ekonomický model tam nebude fungovat. A pokud nebude fungovat tam, nemůže fungovat ani v Indii a z dlouhodobého pohledu není dobrý ani pro nás," řekl deníku Independent ředitel ekologické organizace Earth Policy Institute Lester Brown.

 

Právě se děje

Další zprávy