New York - Americké úřady zhatily útok na newyorské letiště Johna F. Kennedyho. Z přípravy teroristického útoku na letiště obvinil newyorský soud čtyři osoby.
Tři lidé, včetně bývalého guyanského poslance, byli zatčeni. Podle vyšetřovatelů atentát neměl valnou naději na úspěch a bezpečnost civilistů a leteckého provozu nebyla ohrožena.
Nálože na letišti
Obvinění chtěli odpálit nálože v areálu letiště, přípravy útoku však ztroskotaly už na počátku. Obvinění z přípravy atentátu si vyhlédli potenciální cíle, které si fotografovali a natáčeli na video, ale nestihli si ani koupit výbušninu. Jeden z obviněných varoval v rozhovoru, který mají američtí vyšetřovatelé k dispozici na záznamu, že útoky by zničily celé letiště a bylo by jen velmi málo přeživších.
Nejsou poznatky o tom, že by atentátníci byli napojeni na teroristickou síť Al-Káida, ale měli kontakty na radikální skupiny v Jižní Americe a v Karibiku. Obvinění pocházejí z USA, Guyany a Trinidadu a Tobaga. Jednoho ze zatčených úřady označily za "velmi zaníceného muslimského extremistu".
Proč Kennedy?
FBI poskytla CNN přepis prohlášení jednoho z obviněných, podle něhož bylo letiště vybráno za cíl kvůli původci jeho jména, populárního exprezidenta Kennedyho, jenž byl zavražděn v roce 1963. "Kdykoli udeříte na Kennedyho, je to pro Spojené státy nanejvýš bolestivá záležitost ... Celá tato země bude mít smutek. Je to, jako by toho muže šlo zabít dvakrát," prohlásil jeden z osnovatelů útoku.
Newyorská prokurátorka Roslynn Mauskopfová na tiskové konferenci na americkém ministerstvu spravedlnosti prohlásila, že šlo o "jedno z nejhrůznějších představitelných spiknutí".
Bezprostřední nebezpečí nehrozilo
Útok podle zpravodajské televize CNN neměl být namířen na letadla nebo terminály letiště. Zasáhnout měl nádrže s palivem a potrubí v areálu největšího newyorského vzdušného přístavu.
Americké bezpečnostní úřady ujišťují, že letiště ani bezpečnost leteckého provozu nejsou a nebyly ohroženy. Atentát podle nich nebyl v plánované podobě technicky proveditelný. Podle agentury AP však vede potrubí, jež letišti dodává palivo, také obytnými čtvrtěmi. Podle agentury Reuters vede z více než 60 kilometrů vzdáleného New Jersey přes newyorské čtvrtě Staten Island, Brooklyn a Queens.
Zatčený i poslanec
Podle amerického ministerstva spravedlnosti je mezi zatčenými bývalý poslanec parlamentu jihoamerické Guyany Abdul Kadir a dalším bývalý pracovník nákladové části letiště Russell Defreitas, rovněž rodák z Guayany a jediný zatčený v USA. Dva ze zatčených, včetně Kadira, jsou ve vazební věznici v karibském ostrovním státě Trinidad a Tobago. Spojené státy chtějí zažádat o jejich vydání.
Proti osobám, které se podomácku chystaly na útok proti významným americkým lokalitám, musely americké úřady v minulosti zasahovat několikrát. Před rokem bylo zatčeno sedm lidí, kteří prý chtěli podniknout teroristický útok na mrakodrap Sears Tower v Chicagu a zničit kanceláře FBI. I tehdy bezpečnostní složky komplot překazily v počáteční fázi příprav. Později úřady zmařily plán odpálit nálož v podvodních vlakových tunelech v New Yorku a zaplavit tak dolní Manhattan.