Islámábád - Jsou Spojené státy a Pákistán ještě spojenci?
Po úterním incidentu na afghánsko-pákistánské hranici je tato otázka na místě. Američtí vojáci tam při akci proti Talibanu postříleli jedenáct pákistánských kolegů z druhé strany hranice.
Čtěte více: Jednotky USA zabily spojence - 11 vojáků Pákistánu
Islámábád je rozhořčen a tvrdí, že Američané po jeho mužích pálili záměrně.
„Mělo to svůj důvod, byl to záměr. Naši vojáci nezavdali žádnou příčinu k takovému útoku. Byla to dopředu promyšlená agrese," prohlásil v noci na dnešek mluvčí pákistánské armády generál Athár Abbás.
Americký velvyslanec byl pozván na ministerstvo zahraničí v Islámábádu, kde mu byl tlumočen ostrý protest.
Američané nicméně tvrdí, že pákistánskou stranu dopředu o akci na hranici informovali. Cílem útoku byli bojovníci Talibanu, nikoliv pákistánští vojáci, trvá na svém Washington.
„Naši vojáci se bránili proti útočníkům, kteří přišli z pákistánské strany hranice. Šlo o legitimní sebeobranu," uvedl mluvčí Pentagonu Jeff Morrell.
Americký ministr obrany Robert Gates vyslovil nad incidentem politování a pozval pákistánské i afghánské vyšetřovatele, aby společně s americkými zjistili, co se přesně stalo a proč.
Po 11.září pákistánský prezident Parvíz Mušaraf přislíbil Georgi Bushovi pomoc v boji proti Al-Káidě a Talibanu.
Teď ale spolupráce mezi oběma státy dostala vážnou trhlinu. Nikoliv první. Během posledních dvou let američtí bezpečnostní experti tvrdí, že část pákistánských mocenských elit - především tajná služba ISI - ve skutečnosti Talibanu a Al-Káidě pomáhá.
Poukazují i na fakt, že v oblasti poblíž afghánských hranic uzavřela pákistánská vláda s militantními islamisty příměří. Přitom podle Američanů, ale i Afghánců, pronikají bojovníci Talibanu do Afghánistánu právě z pákistánského území.
Také vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin se patrně skrývá v hornatém terénu na pákistánské straně hranice.