Přešlap Amazonu: Prodával vánoční ozdoby s motivem Osvětimi, po protestech je stáhl

ČTK ČTK
2. 12. 2019 19:54
Americký internetový prodejce Amazon po protestech polského muzea stáhl z prodeje vánoční ozdoby s vyobrazením nacistického vyhlazovacího a koncentračního tábora v Osvětimi, kde podle historiků nacisté zavraždili více než milion lidí. Internetový gigant oznámil, že zboží už na jeho internetových stránkách není k dispozici.
Na produktech značky Amazon byl i nechvalně proslulý nápis "Arbeit macht frei".
Na produktech značky Amazon byl i nechvalně proslulý nápis "Arbeit macht frei". | Foto: Libor Fojtík

Internetový obchod nabízel ozdoby, otvíráky lahví či podložky pod počítačové myši s vyobrazením tábora, včetně železniční odbočky vedoucí k bráně se smutně proslulým nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje), jakož i snímky plotu s ostnatým drátem a vězeňských baráků.

Podle státního muzea, které spravuje areál bývalých táborů Osvětim a Osvětim-Březinka, je prodej podobných předmětů nevhodný. Muzeum jej označilo za pobuřující a neuctivý vůči památce obětí, a požádalo Amazon, aby zboží z prodeje stáhl.

Němečtí nacisté koncentrační tábor v Osvětimi vytvořili v roce 1940, zpočátku kvůli věznění Poláků. O dva roky později vznikl tábor Osvětim-Březinka, který se stal hlavním místem hromadného vyhlazování Židů. Němci v Osvětimi zavraždili nejméně 1,1 milionu lidí, zejména Židů, ale i Poláků, Romů a sovětských válečných zajatců. K vězňům osvětimských táborů patřilo na 50.000 československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů. Přežilo jich asi 6000.

Muzeum na území bývalých táborů, které na konci ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, funguje od roku 1947. V roce 1975 byl někdejší tábor zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Loni muzeum navštívilo více než dva miliony lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy