U bývalého tábora smrti Treblinka našli dosud neznámý hromadný hrob

ČTK ČTK
14. 11. 2019 20:02
Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého nacistického vyhlazovacího tábora Treblinka, asi 100 kilometrů východně od Varšavy, objevili pracovníci polského Institutu národní paměti (IPN). Informovala o tom agentura PAP s odvoláním na šéfa vyšetřovatelů IPN Andrzeje Pozorského.
Pomník v Treblince
Pomník v Treblince | Foto: ČTK

Místo se nachází u komplexu bývalého koncentračního tábora a nyní je tam parkoviště, sdělil Pozorski. Jedná se o prostor o rozměrech 4,5 na 3,4 metru, v němž byly jen deset až patnáct centimetrů pod zemí zahrabány lidské ostatky. Kolik obětí tam může být, zatím není jasné.

Nacistické Německo zahájilo stavbu koncentračního tábora Treblinka 1. června 1942 v rámci takzvané Operace Reinhard, jež byla plánem na vyvraždění především polských Židů. K tomuto účelu nacisté vybudovali ještě dva další vyhlazovací tábory - Sobibor a Belzec.

Odhaduje se, že v Treblince bylo povražděno téměř 900 tisíc Evropanů židovského původu. Drtivou většinu z nich, kolem 760 tisíc, tvořili polští občané. Více Židů našlo smrt jen v hlavním likvidačním táboře holocaustu v Osvětimi na jihu Polska.

První transport polských Židů do Treblinky dorazil z varšavského ghetta 23. července 1942. O dva měsíce později, do 21. září, už tam bylo přemístěno celkem 254 tisíc obyvatel ghetta.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy