Alžír - zadržovali od středečního rána na 200 rukojmí.
Operace údajně pozdě večer skončila. Agentura Reuters s odvoláním na alžírského bezpečnostního činitele napsala, že zemřelo 30 rukojmích, včetně sedmi cizinců, a nejméně 11 islamistů. Podle alžírského ministra informací přišli ozbrojenci z Libye.
Mezi mrtvými jsou podle alžírského zdroje mimo jiné dva Japonci, dva Britové a Francouz. Národnost dalších zabitých cizinců zatím není známa. Na straně únosců byli prý zabiti tři Egypťané, dva Alžířané, dva Tunisané, dva Libyjci, Francouz a občan Mali.
Společnost British Petroleum mezitím oznámila, že z Alžírska stahuje všechny zaměstnance, jejichž přítomnost v zemi není "bezpodmínečně nutná."
Nikdo nevěděl, co se děje
Alžírská televize již dříve informovala, že se podařilo uprchnout 30 Alžířanům a 15 cizincům. Jeden z osvobozených rukojmí řekl televizi France 24, byl spolu s dalšími zajatci nucen nosit pás s výbušninami.
Boje potvrdilo i britské ministerstvo zahraničí, jinak se ale informace z místa rozcházejí. Mluvčí britského premiéra Davida Camerona podle agentury Reuters popřel, že by byli Britové o plánovaném zásahu dopředu informováni.
Cameron kvůli dramatu v Alžírsku zrušil na pátek naplánovaný projev, ve kterém měl hovořit o budoucností Velké Británie v Evropské unii.
Pomsta za Mali
Ozbrojenci patří ke skupině Al-Mulasamín Mochtara bel-Mochtara, což je odnož teroristické sítě Al-Káida v muslimském Maghribu (AQMI).
Přepadením vrtu, při němž útočníci zabili jednoho Brita a Alžířana, se islamisté mstí za alžírskou podporu francouzské intervence na Mali.
"Jsme členové Al-Káidy a přicházíme ze severu Mali. Patříme k brigádě Chalída Abulla Abbáse, vedené Mochtarem bel-Mochtarem," řekl AFP jeden z útočníků v krátkém rozhovoru vedeném přes mobilní telefon.
Pomoc Američanů Alžír odmítl
Spojení útočníků s Al-Káidou potvrdila také mauretánská agentura ANI News. Proti Tuaregům, kteří loni na severu Mali vyhlásili svůj stát, zahájila Francie minulý týden vojenskou ofenzivu a bombarduje jejich pozice.
Agentura ANI napsala, že únosci podmiňovali propuštění rukojmích ukončením francouzských bojových operací na severu Mali. Alžírská vláda ale vyjednávání s teroristy vyloučila.
Podle agentury AP, která se odvolává na nejmenovaný vládní zdroj, americký prezident Barack Obama ve středu Alžířanům nabídl vojenskou pomoc, ti ji ale odmítli.
Žádali volnou cestu do Libye
Stanice Al-Džazíra uvedla, že rukojmí byli drženi na dvou místech a že únosci krom ukončení vojenských akcí žádali také propuštění radikálů vězněných v Alžírsku a v dalších zemích.
Alžírský ministr vnitra Dahú uld Kablí už dříve oznámil, že teroristé chtěli i s rukojmími opustit zemi, což ale úřady nepovolily. Skupina byla podle něj po zuby ozbrojena a obytnou část areálu vrtu, nacházejícího se asi 1300 kilometrů východně od metropole Alžír, přepadla v pět ráno místního času.