Alkohol je zabíjí víc než rakovina nebo kardiovaskulání choroby.
Statistický úřad nyní zveřejnil čísla za rok 2005. Vyrazila dech i těm Finům, kteří problémy země s alkoholem nebagatelizují.
Alkohol loni zavinil úmrtí ve více než 27 procentech případů. To je mnohem více než ostatní příčiny či nemoci. Ve statistice jsou zahrnuty i otrava krve, nehody či násilná úmrtí, ve kterých hrál alkohol hlavní roli.
Spořeba stoupá. Rapidně
V průměru loni každý Fin vypil deset a půl litru čistého alkoholu. Vláda bije na poplach, protože problémy s alkoholismem se ve skandinávské zemi stupňují.
Ještě v roce 1980 vypil průměrný Fin 6,3 litru čistého alkoholu ročně, v roce 2003 už 7,7 litru. Loni už padla "magická" hranice deseti litrů.
Počet úmrtí zaviněných alkoholem je letos nejvyšší v moderních dějinách země.
Někteří Finové ukazují prstem na jednoho viníka - Evropskou unii. Nelíbí se jim, že Finsko po vstupu do EU muselo uvolnit dovoz alkoholických nápojů a o 40 procent na ně snížilo cla.
"Jde o neúspěch zdravotnické politiky celé Evropské unie," řekla deníku Helsingin Sanomat finská výzkumnice v oblasti vlivu alkoholu na organismus Pia Makelaová.
Zvýšenou finskou spotřebu má na svědomí i nedaleké Estonsko, kam Finové jezdí "na otočku" za výrazně levnějšími nákupy.
Omezit reklamu?
Finská vláda stojí v čele těch, kteří chtějí uvnitř EU restriktivními opatřeními omezit spotřebu alkoholu. Helsinky chtějí například omezit reklamu v televizi, snížit počet hodin, kdy lze v obchodech alkohol prodávat, a tisknout na láhve varování o možném poškození zdraví po vzoru cigaretových krabiček.
"Považujeme alkoholismus za velký problém a prosazujeme, aby se proti němu bojovalo na mezinárodní úrovni. V Evropské unii a prostřednictvím Světové zdravotnické organizace," říká ředitel Finského národního institutu pro veřejné zdraví Pekka Puska.
Zatímco s alkoholem jsou Finové obecně spojováni už řadu let, světový primát jim trochu nečekaně patří v pití kávy. Každý Fin ročně zkonzumuje v přepočtu na hmotnost průměrně 11,2 kilogramů kávy
To je mnohem více než typicky "kávová" Itálie. V zemi, která dala světu espresso a cappuccino, ročně spořádá každý obyvatel v průměru 5,4 kilogramu kávy.
Chirac si přisadil
Aby Finové neměli málo starostí, opřel se do nich nedávno i francouzský prezident Jacques Chirac. Při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se snažil zažertovat, ale nevšiml si, že televizní mikrofony jsou příliš blízko.
Do světa se tak dostala jeho hláška o tom, že Británie má po Finsku druhou nejhorší kuchyni v Evropě.