Obrovská stříbrná roura o průměru 122 centimetrů, která dopravuje sedmnáct procent domácí výroby ropy, kopíruje aljašskou dálnici a leckde sedí jen pár metrů za domy ve Fairbanksu. Správcovská společnost dokonce pořádá výlety pro zájemce, kteří ho chtějí zhlédnout zblízka. "Můžete ho klidně podejít," tvrdí Mike Heatwole, mluvčí provozní společnosti Alyeska Pipeline Service Co.
Snadný terč neláká
Experti na terorismus přiznávají, že ropovody jsou snadným terčem, ale nejsou přesto oblíbeným cílem, protože je lze rychle opravit. Dodávají, že k sabotáži je zapotřebí dovézt na místo velké zbraně, a to může být nápadné.
Nad bezpečností ropovodu bdí federální, státní i místní úřady, vysvětluje John Madden, náměstek ředitele aljašského oddělení ministerstva vnitřní bezpečnosti. Právě on připomíná, jak obtížné by bylo dopravit do blízkosti ropovodu ručně odpalovanou střelu.
"Jen fakt, že máte takovou zbraň, znamená, že ji musíte nějak na místo dopravit," říká. A tak velký kus by podle něho jen stěží prošel bez povšimnutí celní, pasovou nebo příhraniční policejní kontrolou. "Je tam navíc ještě několik vrstev kontrol a pozorovacích míst, která nejsou veřejnosti známa," dodal.
Obavy z teroristického útoku vyvolala před několika týdny internetová stránka s podrobnou studií neznámého autora o možném zaměření na aljašský ropovod. Stránku objevil ústav pro vyhledávání mezinárodních teroristických uskupení (SITE) se sídlem ve Washingtonu. Podle jeho ředitelky Rity Katzové ji nemohl sepsat jen tak někdo. Autor musel mít alespoň základní znalosti o těchto zařízeních.
Kolumbijské ropovody hřmí stokrát do roka
Henry Lee, odborník Harvardovy univerzity na ekologii a přírodní zdroje, poznamenal, že oblíbeným terčem jsou ropovody v Kolumbii, které tamní rebelové vyhodili do vzduchu více než stokrát. To jim zajistí palcové novinové titulky na jeden den, ale ropovod je za několik dní opraven, říká Lee.
Na rozdíl od Kolumbie hraje ve prospěch aljašského ropovodu jeho izolovanost v rámci nepříliš hustě osídleného státu. Aby teroristé mohli útok zorganizovat, potřebovali by souběh mnoha okolností, vysvětluje Chris Kendall, odborník na těžbu ropy z Jihokarolínské univerzity.
V roce 2001 směřoval na ropovod výstřel z lovecké pušky velkého kalibru, který prorazil jeho plášť. Z roury tehdy vyteklo asi 1,135 milionu litrů suroviny. Střelec si odpykává nyní šestnáct let vězení, nicméně je zřejmé, že se při útoku neřídil politickými motivy. Ropovod zasáhlo ještě několik střel, ale žádná ho již neprovrtala.