Alexandr Veliký Lukašenko - "baťka lidu"

Roman Staněk
18. 3. 2006 0:00
Minsk - Alexandr Lukašenko, mezi lidmi přezdívaný "baťka", vládne Bělorusku železnou pěstí už mnoho let. A podle všeho to vypadá, že i mnoho let vládnout bude.

Jeho hvězdná kariéra začala na počátku 90. let, kdy byl jako poslanec parlamentu označován za hlavního bojovníka s mafií a korupcí.

Do povědomí lidí se dostal během prezidentské kampaně v roce 1994. Ač jej už tehdy jeho odpůrci považovali za nebezpečného populistu, dokázal si lidi získat na svou stranu svým charismatem.

Na Mogilevské univerzitě a později na zemědělské akademii vystudoval historii a ekonomii. (ilustrační foto)
Na Mogilevské univerzitě a později na zemědělské akademii vystudoval historii a ekonomii. (ilustrační foto) | Foto: president.gov.by

Prezident na doživotí?

Hned po nástupu k moci si tento kolchozník uvědomil, jakou moc vlastně ve svých rukou třímá. Podmanil si všechna média v zemi a rozhoduje sám, pomocí prezidentských výnosů, dekretů a nařízení.

Když se jeho prezidentská dráha měla po dvou funkčních obdobích chýlit ke konci, otázal se běloruského lidu, zda-li si přeje, aby prezidentoval také další období. Lid v referendu rozhodl, že ano, a tak se tento jednapadesátiletý politruk uchází o prezidentský post v nedělních volbách i potřetí.

Problém ovšem je, že mnoho západních států a nevládních organizací označilo ono referendum, stejně tak jako předcházející prezidentské volby, za silně zmanipulované.

Již od svých 20 let působil v Komsomolu, mládežnické organizaci komunistické strany. Později pracoval jako politruk (politický instruktor) pohraničních vojenských jednotek a zapojil se do činnosti několika zemědělských podniků. (ilustrační foto)
Již od svých 20 let působil v Komsomolu, mládežnické organizaci komunistické strany. Později pracoval jako politruk (politický instruktor) pohraničních vojenských jednotek a zapojil se do činnosti několika zemědělských podniků. (ilustrační foto) | Foto: president.gov.by

"Ošklivý" Západ

Západ si vůbec na Lukašenka "zasedl". Tvrdí o něm, že je to poslední evropský diktátor, Spojené státy mu zakázaly pobyt na svém území, Evropská unie hrozí Bělorusku sankcemi a všichni dohromady jej obviňují z umlčování nezávislých médií a pronásledování opozice.

Lukašenko si s tím však hlavu neláme. I když na jednu stranu tvrdí, že vzhledem ke své vysoké popularitě nemá nic z toho zapotřebí, na straně druhé říká: "Autoritativní styl vlády je pro mě charakteristický, vždy jsem to přiznával. Musíte zemi kontrolovat, nesmíte však ničit lidské životy."

Pro část obyvatel je charismatický vůdce s knírem stále "velkým otcem národa". Příznivce má hlavně na vesnici. Máme se dobře, tvrdí vesničané. Lukašenko využívá každé příležitosti k tomu, aby lidem dokázal, že v Bělorusku se žije lépe než kdekoliv jinde. Tvrdí také, že zemi "zachránil" před chaosem a konflikty.

Šéf běloruského olympijského výboru, je ženatý a má dva syny. Jeho manželka Galina se údajně odmítla se svým mužem přestěhovat do Minsku a stále žije venkovským životem. (ilustrační foto)
Šéf běloruského olympijského výboru, je ženatý a má dva syny. Jeho manželka Galina se údajně odmítla se svým mužem přestěhovat do Minsku a stále žije venkovským životem. (ilustrační foto) | Foto: president.gov.by

Na pomoc KGB

Pan prezident se drží třech hlavních cílů: sbližování s Ruskem, státem řízená ekonomika a boj proti zločinnosti a korupci. Aby všechny cíle mohl splnit, potřeboval si o pár let prodloužit funkční období.

Změnil ústavu, tím si funkční období prodloužil o dva roky. Rozpustil parlament, který se mu postavil do cesty. Vyhlásil referendum, které mu dovolilo kandidovat i potřetí. 

Lukašenkův boj s kriminalitou pociťuje převážně opozice. Účinným nástrojem je mu při tom zpravodajská služba KGB, nesoucí svůj název stejný, jako za sovětských dob.

Členové opozice i nezávislí novináři jsou často zastrašováni, vězněni a někteří dokonce beze stopy zmizí. Další variantou trestu jsou nucené práce, a fyzické útoky proti "nepohodlným" osobám nejsou žádnou výjimkou.

V roce 1990 byl zvolen do parlamentu a cesta na vrchol se mu otevřela. (ilustrační foto)
V roce 1990 byl zvolen do parlamentu a cesta na vrchol se mu otevřela. (ilustrační foto) | Foto: president.gov.by

Izolovaný komunistický skanzen

Lukašenko vybudoval z Běloruska podle komentátorů opravdový komunistický skanzen se všemi jeho hlavními atributy, mezi které patří regulované ceny na potraviny, mezinárodní izolace nebo kult osobnosti.

To že se s ním nikdo z Evropské unie nebaví si prezident kompenzuje "kamarádstvím" s některými vládci z Afriky i Ameriky. "Podobný pohled na problémy" má s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím, smlouvu o přátelství před lety podepsal v Havaně s kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

S Českem jsou však vztahy na bodu mrazu, což se projevuje různými diplomatickými přestřelkami. V roce 2002 nedostal české vízum a nemohl se zúčastnit pražského summitu NATO.

 

Právě se děje

Další zprávy