Ministr: Bělorusko je spolehlivý partner

Roman Staněk
16. 3. 2006 0:00
Minsk - Běloruský ministr zahraničí Sergej Martynov očekává, že Západ označí nedělní volby v Bělorusku za zmanipulované.

Ovšem podotýká, že místo obviňování prezidenta Lukašenka z porušování lidských práv, by Washington a jeho spojenci měli uznat, že běloruský vůdce a jeho politika je v zemi populární.

V rozhovoru pro agenturu Reuters obvinil Spojené státy a Evropskou unii z vměšování se do vnitřních záležitostí postsovětských států.

Bělorusko se sankcí nebojí

Martynov upozornil, že se Bělorusko nebojí žádných sankcí a nikdy se nepodřídí tlaku ze Západu.

"Chceme věřit, že naší kolegové ze Západu otevřou oči a akceptují tuto skutečnost," řekl Martynov tento týden.

"Doufejme, že porozumí hlavní skutečnosti, že volba běloruského lidu neznamená hrozbu pro žádnou jinou zemi. Doufáme, že je Západ připraven pochopit, že Bělorusko je spolehlivý a zodpovědný partner na evropské půdě."

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Dva pro a dva proti

Lukašenko je favoritem na vítěze nedělních voleb. Proti němu stojí tři kandidáti, z toho dva opoziční.

"Brusel veřejně vyhlásil podporu jednomu z opozičních kandidátů. To je neakceptovatelné zasahování do politického procesu v jiném státě," uvedl ministr.

Alaksandr Milinkjevič, kandidát podporovaný mnoha opozičními skupinami se v Bruselu setkal se zástupci Evropské unie. V Polsku zase navštívil parlament.

Ačkoliv jeho kampaň láká lidi, cesta na prezidentský trůn pro něj bude ještě velmi dlouhá. Lukašenko, oblíbený hlavně na venkově, slíbil voličům stabilitu a relativní prosperitu, na rozdíl od "nestability v sousedních zemích."

Kampaň dalšího opozičního kandidáta Alexandra Kožulina je méně důrazná, Kožulin se však teší široké podpoře v akademických kruzích. Čtvrtý kandidát na hlavu státu je spojencem prezidenta Lukašenka.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko | Foto: Reuters

Zmanipulované volby

Západ obvinil Lukašenka ze zmanipulování voleb v polovině 90. let a pohrozil mu novými sankcemi, pokud do země nevpustí zhruba 1000 pozorovatelů, kteří mají dohlížet na průběh voleb.

Martynov se staví zády k pravděpodobnému prohlášení pozorovatelů, že volby nebudou svobodné.

"Prohlášení před volbami naznačují, že se očekává, že volby budou zmanipulované. To však ukazuje, že bylo rozhodnuto předem. Ti, kteří pracují proti nám, prostě jen čekají na volby, aby to mohli říct.

Lepší vztahy se střední Evropou

Bělorusko tvrdí, že lepší vztahy se zeměmi střední Evropy by pomohly EU zefektivnit otázky odzbrojování, obchodu, energetických zdrojů, prevence kriminality a ilegální migrace.

Foto: Aktuálně.cz

Řekl, že Západ lpí na neefektivních opatřeních už od roku 1996, kdy byl Lukašenko obviněn z ovlivňování voleb poprvé.

"Tato opatření nejsou přínosná pro nikoho a nastal čas je změnit. Doufáme, že volby přimějí naše partnery porozumět, že následujících pět let budou muset pracovat s vedením důležité evropské země."

"Můžeme prodávat i jinde"

Martynov uvedl, že zavedení nových sankcí proti Bělorusku, by mohlo být kontraproduktivní.

"Sankce nikdy žádný problém nevyřeší. Myslíme si, že je velmi pochybné, uvalit ekonomické sankce kvůli politickým závěrům. Nechává to špatnou chuť v ústech," dodal.

Bělorusko je významným dodavatelem hnojiva a oleje do EU, kam míří 44 procent jeho exportu.

"Zboží, které dodáváme do EU může být také prodáváno kdekoliv jinde. Ať nad tím Brusel uvažuje, než začne jednat o nějakých sankcích."

 

Právě se děje

Další zprávy