Proč je Bělorusko stále sovětské

Martin Novák Martin Novák
17. 3. 2006 16:00
Analýza - Nedělní prezidentské volby v Bělorusku budou mít stěží jiného vítěze než Alexandra Lukašenka. Uvnitř: INFOBOX.
Důstojník běloruské armády byl mezi těmi,kteří měli už dnes možnost v předstihu volit.
Důstojník běloruské armády byl mezi těmi,kteří měli už dnes možnost v předstihu volit. | Foto: Aktuálně.cz

Na rozdíl od Gruzínců, Ukrajinců a v minulosti i obyvatel pobaltských republik se zatím Bělorusové proti nedemokratickému vládci příliš nebouří.

Lukašenko má na své straně státní média, armádu, policii i zpravodajskou službu KGB. Jeho stoupenci ovládají parlament, díky osobnímu přátelství s patriarchou Filaretem má na své straně i místní pravoslavnou církev.

Ani běloruská opozice neskrývá fakt, že u velké části obyvatel je Lukašenko oblíbený. Že hodně Bělorusů ho bude volit ne kvůli strachu z represí a problémů, ale protože si ho skutečně přeje za prezidenta.

Zrozen z poskomunistického chaosu

To má mnoho příčin.

Lukašenko vstoupil do politiky v době, kdy Bělorusko zažívalo nejistotu a velký pokles životní úrovně. Po rozpadu Sovětského svazu přestalo fungovat mnoho podniků, měna zrácela hodnotu, stoupala nezaměstnanost.

Alexander Lukašenko.
Alexander Lukašenko. | Foto: Reuters

Bývalý předseda zemědělského družstva vycítil příležitost a začal slibovat, že vše bude jako dřív, za dob Sovětského svazu. Přidal obviňování tehdejších lídrů z korupce a výsledek se dostavil. Ve volbách získal 45 procent hlasů a přesvědčivě zvítězil.

Ne demokracii a privatizaci

Bělorusům tvrdí, že je zachránil od neduhů, které zasáhly jiné exsovětské republiky. Privatizace podle něj přinesly chudobu a nezaměstnanost, demokracie vedly k válkám a krvavým konfliktům.

Proto dodnes - až na výjimky - odmítá zahraniční investice a prodej velkých podniků.

Bělorusko je nejvíce rovnostářskou zemí v Evropě, chybí tady podnikatelská vrstva.

Šedesát procent veškerého obchodu je realizováno s Ruskem. Země je životně závislá na ruských dodávkách plynu i elektřiny. Stát ukládá podnikům, co mají vyrábět a za kolik to mají prodávat.

Tuto vlajku schválil první parlament nezávislého Běloruska, ale v referendu ji obyvatelé odmítli.
Tuto vlajku schválil první parlament nezávislého Běloruska, ale v referendu ji obyvatelé odmítli. | Foto: Aktuálně.cz

Zdá se, že nemálo Bělorusům to ale vyhovuje.

"Pokud vím, tak hlavně na venkově lidem Lukašenko nevadí. Nevidí důvod nic měnit," řekl Aktuálně.cz publicista Jan Petránek, který sleduje vývoj v nástupnických zemích SSSR.

Když se sovětský svaz v roce 1991 rozpadal, právě v Bělorusku to bylo přijímáno s nevolí. Mnoho Bělorusů nechápalo, proč by se měl svaz rozpadnout a po samostatném státě nijak netoužili. Po Sovětském svazu se dnes stýská Bělorusům možná více než Rusům nebo jiným národnostem v někdejším "státě dělníků a rolníků."

V Bělorusku je poměrně slabé vnímání vlastní národní identity, což podle mnoha analytiků připívá k určité apatii a toleranci vůči Lukašenkově promoskevském režimu.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI

 

Zákon z roku 1995 definuje jako státní jazyk i ruštinu, mnozí Bělorusové jí dávají přednost. Za vše hovoří i fakt, že webová stránka prezidenta Lukašenka má jen dvě verze: ruskou a anglickou. Běloruskou nikoliv.

Bělorusko vždy bylo regionem na pomezí Polska, Litvy a Ruska. Velká část Bělorusů se ztotožňuje více s Ruskem než se samostatnou běloruskou identitou.

"Obyvatelé dnešního Běloruska měli blízko v různých dobách buď k Polákům nebo Rusům. Idea samostatného běloruství nikdy nezapustila příliš pevné kořeny," říká historik z univerzity v Glasgově Grigory Ioffe, který se specializuje na běloruské dějiny.

Spojení s Ruskem zabránil Putin

Dohoda o postupném spojení, kterou podepsaly Moskva a Minsk v roce 1996, se kromě opozičních aktivistů v zemi nesetkala s výrazným odporem. K připojení Běloruska k Rusku nedošlo jen díky tomu, že ruský prezident Vladimir Putin se k této myšlence staví rezervovněji než jeho předchůdce Boris Jelcin.

Současná vlajka je téměř shodná s tou, kterou republika používala v době SSSR. Chybí jen srp a kladivo.
Současná vlajka je téměř shodná s tou, kterou republika používala v době SSSR. Chybí jen srp a kladivo. | Foto: Aktuálně.cz

"Bělorusové jsou rusifikováni do té míry, že už to asi nelze vrátit zpět. Byl jsem v Bělorusku mnohokrát a vždy jsem slyšel prakticky jen ruštinu. I v médiích. Někteří lidé tam berou jako samozřejmost, že jsou Bělorusové a zároveň Rusové," říká Petránek.

Příznačné jsou státní symboly.

Po roce 1990 se objevila historická vlajka s červeným pruhem mezi dvěma bílými. V referendu v roce 1995 se ale více než čtyři pětiny Bělorusů vyslovily pro vlajku, pocházející z dob Sovětského svazu.

Bělorusko bylo v minulosti často dějištěm nejhorších katastrof na území SSSR. Během invaze nacistického Německa zahynul každý čtvrtý Bělorus. V roce 1986 třetinu republiky zamořil radioaktivní spad z Černobylu, tragédie postihla Bělorusko více než samotnou Ukrajinu.

Dnes to vypadá, jakoby země zůstala zmrazená v čase někdy na konci osmdesátých let..

 

Právě se děje

Další zprávy