Podle některých skupin syrských rebelů se úspěšně podařilo uzavřít jednání o příměří a evakuaci z východního Aleppa. Dohodu, která by podle povstaleckých skupin citovaných agenturami AP a Reuters měla vést k prvním evakuacím během několika hodin, však dosud nepotvrdila syrská vláda ani Rusko, jehož postoj je pro možné příměří klíčový. Damašek podmínil uzavření dohody předáním seznamu zájemců o evakuaci, aby se ujistil, že mezi nimi nejsou prorežimní rukojmí.
Povstalecké skupiny podle agentur Reuters a AP tvrdí, že se dohodly na tom, že výměnou za evakuace rebelů z východního Aleppa umožní odejít některým přívržencům prezidenta Bašára Asada ze dvou obcí v provincii Idlib, které jsou obleženy povstalci.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se shodli v telefonickém rozhovoru na tom, že porušování příměří v severosyrském městě Aleppo se musí zastavit. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na úřad tureckého prezidenta. Uskutečnění rozhovoru potvrdil agentuře Ria-Novosti mluvčí Kremlu.
Erdogan při této příležitosti řekl, že Ankara je připravena přijmout veškerá nezbytná opatření k poskytnutí humanitární pomoci a nouzového ubytování uprchlíkům z města po otevření bezpečných koridorů.
Podle portugalské tiskové agentury Lusa český prezident Miloš Zeman během své návštěvy Portugalska řekl, že v Sýrii bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada islámští extremisté, a ne takzvaní liberálové. Prezident zároveň označil Asada za menší zlo než islámský terorismus.
"Takzvaní syrští liberálové jsou v kancelářích v New Yorku a v Paříži, ale nenalézají se na bojišti. Tam se nachází Islámský stát, Al-Káida a další islámští extremisté," citovala Lusa Zemana.
Bombardování a boje pokračují i po setmění.
It's night now but the warplanes still flying over us dropping cluster bombs randomly
— Zouhir_AlShimale (@ZouhirAlShimale) December 14, 2016
Many death & injuries
No one left#Save_Aleppo#Aleppo
"Pokud chce Donald Trump opravdu bojovat proti terorismu, může se stát naším spojencem," prohlásil v rozhovoru pro ruskou televizi Rossija24 syrský prezident Bašár Asad. Trump se ujme úřadu amerického prezidenta 20. ledna a už avizoval, že jeho prioritou je porážka Islámského státu a nikoliv odstoupení Asada.
Solidaritu s Aleppem vyhlásil rovněž Katar, jenž zrušil oslavy státního svátku.
Katarský emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání rozhodl zrušit oslavy Národního dne, které se v Kataru konají 18. prosince jako připomínka sjednocení z roku 1878. Podle zprávy katarské tiskové agentury chce šajch vyjádřit "solidaritu s lidmi v Aleppu, kteří jsou vystaveni nejhoršímu útlaku a mučení, přesunům a genocidě". Katar v konfliktu stojí za rebely, kteří usilují o svržení prezidenta Bašára Asada.
"Nejhorší je hrůza z bombardování. Před ním se nikam neschováte," vzpomíná syrsko-česká lékařka Samíra Sibaiová, která ze Sýrie utekla se svými rodiči do Česka.
Turecká humanitární organizace připravuje na cestu do Aleppa konvoj s potravinami, vodou a oblečením. K lidem v obležené části města se pomoc nedostala už několik měsíců. Poslední konvoj se v září stal terčem náletu, při kterém zemřelo 18 lidí.
Z Istanbulu do Aleppa je to zhruba tisíc kilometrů.
#Turkey An aid convoy to Aleppo organized by IHH Humanitarian Relief Foundation leaves Istanbul #AFP Photo by @ozannkosee pic.twitter.com/SKGrpPTYP4
— Aurelia BAILLY (@AureliaBAILLY) December 14, 2016
Pařížská Eiffelova věž dnes večer zhasne na znamení solidarity se všemi obyvateli těžce zkoušeného syrského Aleppa. Na Twitteru to oznámila starostka francouzské metropole Anne Hidalgová.
Proslulá pařížská památka dělala podobná gesta i v minulosti. Letos v červnu se zahalila do duhové barvy, aby uctila památku obětí střelby v gay klubu v americkém Orlandu. Po březnových teroristických útocích v Bruselu zase svítila v barvách belgické vlajky. Zhasla i k uctění památky obětí teroristických atentátů v Paříži v lednu a listopadu loňského roku.
Pour manifester le soutien de Paris aux habitants d’#Alep, @LaTourEiffel sera éteinte ce soir. pic.twitter.com/lkzgNmL9vG
— Paris (@Paris) December 14, 2016
Podle vyšetřovatelů OSN syrská armáda pokračuje v odvetách a porušování válečného práva včetně svévolného zatýkání a hromadných poprav.
Zároveň se ale OSN také zabývá zprávami o jednání některých povstaleckých skupin, které údajně brání civilistům opustit oblast. Povstalci se prý také na některých místech snaží vmísit mezi obyvatele, kteří se chtějí nechat evakuovat.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že povstalci v Aleppu kontrolují už jen 2,5 čtverečního kilometru. Informovala o tom agentura Interfax.
Mnoho mrtvých a zraněných po středečním bombardování, informuje šéf syrských záchranářů, známých jako Bílé helmy.
Three hours of continual bombardment on Eastern #Aleppo neighborhoods killed and wounded many people in a small geographical area!!
— Raed Al Saleh (@RaedAlSaleh3) December 14, 2016
Povstalci ostřelují šíitské vesnice Fúa a Kefrája jihozápadně od Aleppa. Oznámila to syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Fúa a Kefrája Jsou v obklíčení rebelů už mnoho měsíců a podle posledních zpráv si Írán klade jako podmínku evakuace z východního Aleppa uvolnění blokády obou vesnic. Většinu opozice a ozbrojených povstalců tvoří sunnitší muslimové, zatímco íránští bojovníci a šíitští dobrovolníci z jiných zemí (hlavně z Iráku, Afghánistánu a Pákistánu) válčí za Asadův režim.
Německá vláda viní z humanitární krize v Aleppu především Rusko. "Nemilosrdné zničení východního Aleppa by nebylo možné bez masivní vojenské podpory Ruska,“ uvedl mluvčí kabinetu Steffen Siebert. Podle něj kancléřka Angela Merkelová v úterý telefonicky hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a vyzvala k okamžitému příměří.
Vybíráme z textu komentáře Teodora Marjanoviče, který vyjde ve čtvrtečních Hospodářských novinách.
"Pokud vás nepřesvědčily děsivé fotografie čtvrtí zdevastovaných do řekněme drážďanských kontur ruskými tříštivými bombami, zde je obsah letáků svrhávaných ruskými letouny. ,Neopustíte-li tyto oblasti, budete vyhlazeni. Svět se k vám obrátil zády. Nechal vás osudu a nikdo vám nepomůže.' Leták je dnes hojně citovaný ve světě, třeba v časopise Foreign Policy, méně ale v Česku."
Podle pracovníků tureckého Červeného půlměsíce odsouhlasilo velení ruských vojenských sil v Sýrii evakuaci zraněných lidí z Aleppa, ale Íránci se postavili proti. Zpráva však není potvrzena z jiných zdrojů. Příslušníci íránských Revolučních gard hráli na straně režimu klíčovou roli při pozemních bojích o Aleppo.
Ve světle posledních tragických událostí ve východním Aleppu a chování vojáků loajálních syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi se dostává znovu pod palbu kritiky setrvávání českých diplomatů na velvyslanectví v syrském Damašku. Česko je jedinou zemí Evropské unie, která svoji ambasádu v Sýrii neuzavřela. Zde je názor kolegyně Kateřiny Šafaříkové z časopisu Respekt.
Člen Bílých přileb ve východním Aleppu natočil video, na kterém jsou slyšet výstřely. Příměří skončilo, dál se bojuje.
Ceasefire is over . everyone will be executed when Assad's forces and their thugs capture our liberated area.#Aleppo #STOP_THE_GENOCIDE pic.twitter.com/ydCk9yZ7xt
— Ismail Alabdullah (@ishmael12345611) December 14, 2016
Do ostré hádky o dění v syrském Aleppu se včera pustili i američtí a ruští diplomaté na půdě OSN.
“Are you truly incapable of shame?” U.S. Ambassador to the UN Samantha Power asked Syria, Russia, and Iran.
Zveřejnil(a) Christiane Amanpour dne 13. Prosinec 2016
Zhruba tisíc lidí se vydalo v noci z Aleppa na západ do provincie Idlíb. Ale nepustili je přes svá kontrolní stanoviště bojovníci íránských Revolučních gard, bojujících na straně Asada. Tvrdí to turecká tisková agentura Anadolu.
Rusko odůvodňovalo ofenzívu na východní Aleppo tím, že mezi povstalci jsou také bojovníci organizace Džabhat Fatah aš-Šám. Bývalé Fronty al-Nusrá, která se donedávna hlásila k teroristické organizaci Al-Káida. V tuto chvíli nejsou dostupné zprávy o tom, kolik bojovníků této skupiny ještě v Aleppu je. Organizace pořád ovládá území v sousedním Idlíbu. I tuto provincii ruské letectvo mohutně bombarduje.
Ruská tisková agentura RIA Novosti: turecký prezident Recep Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin budou ve středu probírat po telefonu situaci v syrském Aleppu.
"Snažíme se vyjednat otevření humanitárního koridoru z východního Aleppa, je to poslední naděje pro civilisty," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Bašára Asada obvinil z páchání válečných zločinů.
Zatímco v Aleppu syrská armáda poráží povstalce, v provincii Homs postupuje tzv. Islámský stát. Poté, co režim ztratil o víkendu kontrolu nad Palmýrou, bojovníci IS postupují dále na západ. Podle nepotvrzených zpráv jsou u strategicky důležité letecké základny, známé pod označením T4. Ruští vojáci svoji základnu v Palmýře narychlo opustili a Islámský stát se zmocnil mnoha zbraní syrské armády.
#Palmyra: #ISIS has captured S-125 surface-to-air missiles (SAMs) north of #Tiyas Airbase.https://t.co/G2iito1lWb pic.twitter.com/Egw8XMyAHS
— WorldOnAlert (@worldonalert) December 13, 2016
Lidé doufali, že už bude konec. Není...
A Syrian in E Aleppo on resumption of fighting: "We want to leave... we don't want more massacres, let us leave, what is happening"
— Kareem Shaheen (@kshaheen) December 14, 2016
Bývalý britský ministr financí George Osborne v debatě v Dolní sněmovně označil dění v Aleppu za výsledek nedostatečné vůdčí role Západu a Británie ve světě. Rozhodnutí poslanců nepodpořit vojenský zásah v Sýrii v roce 2013 poté, co Asadův režim použil chemické zbraně, označil za chybu. Podle něj tím sněmovna umožnila rozmach "teroristického státu," za jaký považuje Asadův režim. Ministr zahraničí Boris Johnson uvedl, že Asadovi bylo umožněno "udělat ty nejhorší věci."
Aleppem zní intenzivní palba z tanků a bomby dopadající z letadel. Je jasné, že v úterý večer ohlášené příměří neplatí.
Checking the city's streets for the last time maybe and this is just a sample for you to get to know how devastating it's like in #Aleppo pic.twitter.com/NrJYG7SPPB
— Zouhir_AlShimale (@ZouhirAlShimale) December 14, 2016
Turecko se snaží vyjednat příměří a evakuaci z Aleppa i s Íránem. Turecký a íránský ministr zahraničí spolu před chvílí hovořili po telefonu, uvedla turecká média.
Syrská státní televize tvrdí, že povstalecké ostřelování čtvrtí, nedávno dobytých armádou, si vyžádalo šest obětí.
Západ svou chybnou politikou ztratil ve válce v Sýrii věrohodnost i schopnost pomoci civilistům. Řekl to předseda mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. "Nelze požadovat sesazení diktátora a pak složit ruce do klína a doufat, že odstoupí dobrovolně. Se ztrátou své věrohodnosti prohrál Západ i schopnost přijít na pomoc syrskému obyvatelstvu," cituje Ischingera list Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džafárí při jednání v Radě bezpečnosti držel v rukou fotografii vojáka pomáhajícího civilistům. Říkal, že toto dělá syrská armáda ve východním Aleppu. Vypadá to ale, že na fotografii je irácký voják v Iráku.
V Aleppu znovu zuří těžké boje, hlásí Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Ta monitoruje dění v Sýrii na základě místních informátorů.
Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová v projevu ostře zaútočila na Rusko a Írán kvůli zabíjení civilistů v Aleppu.
"Is there literally nothing that can shame you?" - @AmbassadorPower's extraordinary attack on Syria, Russia and Iran over deaths in #Aleppo pic.twitter.com/Ue87QfEGU7
— Channel 4 News (@Channel4News) December 13, 2016
Syrská opozice tvrdí, že příměří a evakuaci v Aleppu komplikují příslušníci íránských Revolučních gard, bojující za Asada. Chtějí, aby jim povstalci vydali těla zabitých íránských bojovníků a aby rebelové propustili Íránce zajaté v syrské provincii Idlíb. Tu kontrolují rebelové a právě sem má být evakuována část obyvatel východního Aleppa.
Syrské vládní jednotky a ruské letectvo vytlačily rebely z Aleppa navzdory kritice Západu, že se dopouštějí válečných zločinů a bombardují hustě zalidněné oblasti bez ohledu na civilisty. Postup Ruska a Asada opakovaně kritizovali Barack Obama nebo vlády Velké Británie a Francie. Moskva a Damašek ale odrážely kritiku s tím, že bojují proti teroristům. Opozice žádala nad severem Sýrie vytvoření bezletové zóny. Jenže ta by znamenala riziko střetu s ruským letectvem a syrskou protiletadlovou obranou.
Výsledek bitvy o Aleppo je tak nepochybně i vítězstvím Ruska nad jeho kritiky na Západě.
"Odpor povstalců v Aleppu skončí do tří dnů," prohlásil Lavrov.
Agentura AP informuje o tom, že autobusy přistavené v noci pro odvoz evakuovaných se vrátily zpět do garáží.
BREAKING: Media reports say Buses meant to take rebels and civilians out of Aleppo return to depots, signaling collapse of truce deal.
— The Associated Press (@AP) December 14, 2016
Ankara a Moskva se dohodly na evakuaci lidí z posledních míst Aleppa, která ještě ovládají povstalci. Oznámil to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Povstalci kontrolují v současnou chvíli ještě zhruba pět procent Aleppa, uvedl generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Turecko vyjednává o evakuaci rebelů a civilistů z Aleppa s Ruskem. Turecko za povstalce, Rusko za Asadův režim.
Skupina českých poslanců je v Damašku, přijme ji kromě jiných také ministr zahraničí Valíd Mualim. V delegaci jsou Zuzka Bebarová Rujbrová (KSČM), Ivana Dobešová (ANO), Radim Holeček (ODS) a Leo Luzar (KSČM). Česká velvyslankyně Eva Filipi v Sýrii cestu poslanců podpořila. Místopředseda výboru Poslanecké sněmovny pro obrany Ivan Gabal (KDU–ČSL) napsal na svém webu, že to je jako jen na návštěvu k Hitlerovi v roce 1942.
Dobytí východní části Aleppa je důležitým vítězstvím Asadova režimu v boji o své přežití. Ačkoliv válka nekončí a různé skupiny povstalců kontrolují rozsáhlé oblasti, všechna největší města a západ země včetně pobřeží Středozemního moře má v rukou Asad. Vzhledem k vojenské podpoře, kterou mu poskytují Rusko a Írán, není reálné, že by se opozici podařilo režim svrhnout silou.
Největší syrské město – hlavně jeho východní část – se změnila válkou k nepoznání. Podívejte na fotogalerii Aktuálně.cz, jak vypadalo Aleppo před válkou a v jaké stavu je nyní.
Syrská opoziční televize Orient TV tvrdí, že vojáci a příslušníci íránských Revolučních gard, bojujících za Asada, nepouštějí civilisty pryč. Televize také uvedla, že evakuace možná začne až ve čtvrtek.
Agentura Reuters s odvoláním na svědky uvádí, že syrské vládní dělostřelectvo a letectvo i přes oznámení dohody o příměří ráno znovu bombardovalo východní Aleppo. Armáda pálila i z tanků.
Dobrý den, vítáme vás u online přenosu, ve kterém sledujeme události v Aleppu a Sýrii. Ofenzíva syrské armády za vojenské pomoci Ruska, Hizballáhu a dobrovolníků z Íránu či Iráku vytlačila po čtyřech letech odpůrce režimu prezidenta Bašára Asada z východní části Aleppa. V úterý večer oznámilo Rusko příměří a evakuaci z míst, která ještě rebelové ovládají. Měla začít ve čtyři hodiny ráno, ale nestalo se tak.