Albánie schválila zákon proti hazardu, zakáže i sázení na sport

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2018 22:31
Podle oficiálních údajů Albánci na sázkách ročně utratí v přepočtu až 3,8 miliardy korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Tirana - Albánský parlament ve čtvrtek schválil zákon, jenž nařizuje uzavřít sportovní sázkové kanceláře a zakazuje i další formy hazardních her. Opatření nabude účinnosti na začátku příštího roku, informovala agentura Reuters. Podle vlády jde o krok v rámci boje s organizovanou kriminalitou a se sociálními problémy.

Zákon nařizuje uzavřít sportovní sázkové kanceláře a zakazuje i další formy sázení na sport, včetně provozování sázkařských internetových portálů. Ruší ale i herny s hracími automaty. Opatření se nedotkne hazardu v kasinech ve velkých hotelech a televizní loterie.

Podle oficiálních údajů Albánci na sázkách ročně utratí 140 až 150 milionů eur (až 3,8 miliardy korun). Albánská média však uvádějí, že pokud se do těchto statistik započítají také ilegální sázky, pak to může být až 400 milionů eur (zhruba 10,3 miliardy korun), což je pět procent hrubého domácího produktu.

Albánský premiér Edi Rama při nástupu do funkce v roce 2013 uvedl, že chce sportovní sázení zakázat, a to "v rámci boje proti hospodářské kriminalitě". Parlamentu ve čtvrtek řekl, že zákon povede "válku se zlem zakořeněným hluboko v naší společnosti".

Premiér ve čtvrtek mimo jiné obvinil některé vlastníky sázkových kanceláří z kriminální činnosti a napojení na organizovaný zločin. Varoval zároveň, že nově zřízená zvláštní skupina zablokuje jakýkoliv internetový sázkový server.

Zástupci sázkařského průmyslu, kteří dříve nabídli, že stáhnou reklamu a uzavřou polovinu sázkových kanceláří, už oznámili, že budou proti zákonu bojovat. Žádat budou i kompenzace škod způsobených jednostranným odebráním licence.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy