Washington - Vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí v den 11. výročí teroristických útoků na cíle ve Spojených státech potvrdil smrt Jahjá Libího - odborníky na terorismus v hierarchii Al-Káidy považovaného za muže číslo dvě.
Na americkém seznamu teroristů určených k likvidaci tak zbývá poslední opravdu "velká ryba": Již zmíněný Egypťan Ajmán Zavahrí, který loni převzal vedení Al-Káidy po zabitém Usámovi bin Ládinovi.
Spojené státy Libího likvidaci oznámily v červnu. Zahynul prý při náletu bezpilotního letounu na kmenových územích v Pákistánu.
Podle analytiků se tím Američanům podařilo Al-Káidu de facto rozbít. Výjimku tvoří jen Jemen a tamní odnož Al-Káidy, která má v zemi dobré zázemí a do jisté míry se jí stále daří terorizovat široké okolí.
V poslední době se navíc snaží vyvézt džihád i do USA. Naposledy v trenýrkách. Tentokrát ale jemenská Al-Káida neuspěla, bombu totiž strčila do trenýrek agenta CIA.
Kdo tedy - kromě Zavahrího - na seznamu smrti ještě zbývá? Projděte si soupis předáků Al-Káidy, které chtějí Spojené státy za každou cenu zlikvidovat.
Sajf Ádil
Druhým nejhledanějším teroristou je Egypťan Sajf Ádil. Dlouholetý člen vedení Al-Káidy, který má údajně prsty v bombových atentátech na americké ambasády v Keni a Tanzanii. Místo jeho pobytu je neznámé. CIA předpokládá, že by se mohl zdržovat v Íránu. FBI na jeho hlavu vypsala odměnu ve výši pěti milionů dolarů.
Anas al-Liby
Za atentáty v Nairobi a Dodomě stál podle Američanů také třetí nejhledanější muž Al-Káidy Anas al-Liby, který zároveň působí jako její počítačový expert. Narodil se v Libyi, ale později dostal azyl ve Velké Británii, kde nějakou dobu žil. Místo jeho současného pobytu je neznámé. Také jeho hlava je "směnitelná" za pět milionů dolarů.
Ibráhím Hasan Asírí
Jedním z mladších teroristů na seznamu je Ibráhím Hasan Asírí ze Saúdské Arábie. Působí v Jemenu a je považován za hlavního konstruktéra bomb tamních teroristů. Měl sestrojit trhaviny použité při nepodařeném vánočním atentátu v letadle do Detroitu v roce 2009, při útoku na nákladní letadla v roce 2010 i sestrojit nejnovější trenýrkovou bombu, kterou CIA letos zajistila.
Adnan Šukrídžuma
Pátým nejhledanějším teroristou Al-Káidy je šéf jejích zahraničních operací Adnan Šukrídžuma. Zajímavostí je, že vyrostl ve Spojených státech a v minulosti pracoval jako učitel. Měl se podílet na útocích v newyorské podzemce a na atentátech v Londýně.
Hakimulláh Mahsúd
Hakimulláh Mahsúd je vůdce pákistánského Tálibánu s úzkými vazbami na jeho afghánskou odnož i na Al-Káidu. Na svědomí má řadu útoků na pákistánsko-afghánské hranici, při nichž zemřelo nejméně sedm amerických občanů. I na jeho hlavu vypsala FBI odměnu ve výši pěti milionů dolarů.
Adam Gadahn
Na seznamu je i jeden občan Spojených států. Je jím americký propagandista Adam Gadahn, vlastním jménem Adam Pearlman. Narodil se v roce 1978 v Oregonu. Radikalizoval se v sedmnácti letech, kdy se přidal k sunnitskému islámu, a postupem času dospěl k závěru, že nejlepší bude svou rodnou zemi i kulturu zničit. Působí jako jeden z mluvčích Al-Káidy, často se objevuje v jejích videích a má prý podíl i na plánování atentátů.
Mulla Muhammad Umar
Mulla Muhammad Umar je vůdce afghánského Tálibánu.
Provinil se mimo jiné tím, že po útocích z 11. září 2001 a americké invazi do Afghánistánu poskytl Usámovi bin Ládinovi a jeho lidem úkryt na kmenových územích.
Násir Vahajší
Násir Vahajší je zástupce jemenské Al-Káidy a někdejší tajemník Usámy bin Ládina.
Po jeho smrti se nechal slyšet, že ho pomstí, teď se ale musí obávat o vlastní život.
Siradžuddín Hakkání
Dalším Pákistáncem na seznamu je Siradžuddín Hakkání. Sice není přímo členem Al-Káidy, ale má na ni úzké vazby. Podle Američanů měl podíl na plánování nepodařeného atentátu na pákistánského prezidenta Hamída Karazáího.
Walí ur-Rehmán
Walí ur-Rehmán je členem pákistánského Tálibánu. Hledán je pro svůj údajný podíl na přeshraničních útocích na americké a spojenecké vojáky v sousedním Afghánistánu.