Dopadený terorista není Gadahn, hlásí Pákistán

Zahraničí Zahraničí
7. 3. 2010 23:20
Jeho jméno figurovalo na seznamu nejhledanějších osob FBI
Adam Gadahn na stránkách FBI.
Adam Gadahn na stránkách FBI. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Karáčí - Tajné služby USA a Pákistánu se radovaly předčasně. Terorista zatčený o víkendu v Karáčí podle všeho není mluvčí al-Káidy Adam Gadahn, hledaný Spojenými státy od roku 2004.

Pákistánští agenti v neděli oznámili, že jim padl do rukou Američan, který konvertoval k islámu a který používá přízvisko Abú Jahjá. Dnes však zprávu dementovali s tím, že se se vší pravděpodobností jedná o jiného muže, ačkoliv je to rovněž americký konvertita, jenž přijal islám.

"Náš původní dojem byl ten, že zatčený je Adam Gadahn, tato informace se však nyní ukázala být nesprávnou," citovala agentura Reuters zdroje pákistánské tajné služby.

Na Gadahna je ve Spojených státech vypsána odměna jeden milion dolarů. Soud jej před čtyřmi lety obvinil v souvislosti s jeho aktivitami z vlastizrady. Bylo to vůbec poprvé po padesáti letech, kdy takové obvinění v USA padlo.

Zadržení Gadahna předtím potvrdili agentuře Reuters dva tajní agenti a jeden představil pákistánské vlády; žádný z nich si však nepřál být v tisku jmenován.

Zatčení přišlo ve stejný den, kdy se na jednom z islamistických webů objevila Gadhanova nahrávka, na níž vyzývá muslimy k útokům na západní a zejména americké cíle.

Gadahn, známý také pod pseudonymy Jahjá Madžadín Adams nebo Azzám al-Amríkí, vyrůstal na kozí farmě v Kalifornii. Na islám přestoupil v mešitě v okrese Orange.

FBI uvádí, že se v roce 1998 přestěhoval do Pákistánu, posléze podstoupil šestiletý výcvik v táboře Al-Káidy. V hledáčku agentů je od roku 2004, kdy začal na internet posílat nejrůznější videa a projevy vybízející k zničení nejrůznějších cílů v USA.

Nejnověji - v čerstvě zveřejněném projevu - oslavoval Nidala Hasana - majora americké armády, který nedávno postřílet třináct lidí na základně Fort Hood v Texasu.

Za vlastizradu a podporu terorismu mu hrozí trest smrti.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy