Mimořádná zpráva

Dopadený terorista není Gadahn, hlásí Pákistán

Zahraničí Zahraničí
7. 3. 2010 23:20
Jeho jméno figurovalo na seznamu nejhledanějších osob FBI
Adam Gadahn na stránkách FBI.
Adam Gadahn na stránkách FBI. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Karáčí - Tajné služby USA a Pákistánu se radovaly předčasně. Terorista zatčený o víkendu v Karáčí podle všeho není mluvčí al-Káidy Adam Gadahn, hledaný Spojenými státy od roku 2004.

Pákistánští agenti v neděli oznámili, že jim padl do rukou Američan, který konvertoval k islámu a který používá přízvisko Abú Jahjá. Dnes však zprávu dementovali s tím, že se se vší pravděpodobností jedná o jiného muže, ačkoliv je to rovněž americký konvertita, jenž přijal islám.

"Náš původní dojem byl ten, že zatčený je Adam Gadahn, tato informace se však nyní ukázala být nesprávnou," citovala agentura Reuters zdroje pákistánské tajné služby.

Na Gadahna je ve Spojených státech vypsána odměna jeden milion dolarů. Soud jej před čtyřmi lety obvinil v souvislosti s jeho aktivitami z vlastizrady. Bylo to vůbec poprvé po padesáti letech, kdy takové obvinění v USA padlo.

Zadržení Gadahna předtím potvrdili agentuře Reuters dva tajní agenti a jeden představil pákistánské vlády; žádný z nich si však nepřál být v tisku jmenován.

Zatčení přišlo ve stejný den, kdy se na jednom z islamistických webů objevila Gadhanova nahrávka, na níž vyzývá muslimy k útokům na západní a zejména americké cíle.

Gadahn, známý také pod pseudonymy Jahjá Madžadín Adams nebo Azzám al-Amríkí, vyrůstal na kozí farmě v Kalifornii. Na islám přestoupil v mešitě v okrese Orange.

FBI uvádí, že se v roce 1998 přestěhoval do Pákistánu, posléze podstoupil šestiletý výcvik v táboře Al-Káidy. V hledáčku agentů je od roku 2004, kdy začal na internet posílat nejrůznější videa a projevy vybízející k zničení nejrůznějších cílů v USA.

Nejnověji - v čerstvě zveřejněném projevu - oslavoval Nidala Hasana - majora americké armády, který nedávno postřílet třináct lidí na základně Fort Hood v Texasu.

Za vlastizradu a podporu terorismu mu hrozí trest smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy