Londýn - Počet úmrtí mezi uprchlíky, kteří se do Evropy plaví přes Středozemní moře, od května dramaticky klesl.
Lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) v tom vidí úspěch společné politiky zemí Evropské unie.
Podle oficiální zprávy OSN během prvních šesti měsíců tohoto roku překonalo Středozemní moře 137 000 běženců z Afriky a Blízkého východu.
3 reasons why the #EU's new plans to save lives in the Mediterranean are working: http://t.co/gYjJkGT64i #SOSEurope pic.twitter.com/OvRDxvu855
— AmnestyInternational (@AmnestyOnline) 9. Červenec 2015
Od ledna do března zahynulo při riskantní plavbě na přeplněných člunech 479 mužů, žen a dětí.
Tragédie dosáhla svého vrcholu v dubnu, kdy během jediného měsíce utonulo 1308 lidí prchajících před válkou a hrozbami násilí ve své rodné zemi.
Teprve to přimělo k intenzivnímu jednání evropské politiky a dal se do pohybu proces, na jehož konci by se jednou měl objevit vytoužený způsob řešení uprchlické krize, který Evropa v současnosti tak nutně potřebuje.
Jak moc efektivní tento proces je, lze podle AI částečně zhodnotit již nyní.
Organizace zveřejnila zprávu, podle níž díky rozhodnutí evropských politiků dále nepřihlížet umírání nevinných na moři počet těchto obětí dramaticky klesl. Během května zemřelo ve Středozemním moři 68 běženců, v červnu jen 12.
Proč umíralo na moři tolik lidí? Nebyl tam nikdo, kdo by jim pomohl
Evropská unie poskytla na konci dubna více peněz a lodí, které poslala do míst, kde k tragédiím s převrhnutými čluny docházelo nejčastěji. Členské země vyslaly šest velkých lodí, 12 člunů, tři letadla a dva vrtulníky, které budou hlídat Středozemní moře do letošního září.
Přidaly se tak k organizacím, jako jsou Lékaři bez hranic, jejichž soukromá záchranná plavidla na moři rovněž působí.
Důležitou změnou je také rozšíření oblasti dále od evropských břehů, na které záchranné lodě pomáhají.
"Výrazný pokles počtu úmrtí na Středozemním moři v průběhu posledních dvou měsíců je důkazem toho, že se správnou politikou opírající se o účinné operativní akce je možné zachránit na moři více životů," prohlásil nedávno Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antóni Guterrés.
Amnesty International mezitím zdůrazňuje nutnost dlouhodobého udržení finanční a materiální podpory, kterou se Evropská unie rozhodla poskytnout. Operace ve Středozemí musí fungovat tak dlouho, dokud lidé prchající z Afriky a Blízkého východu nebudou mít možnost jiné a bezpečnější cesty do Evropy.
"Musíme zůstat bdělí. Pro tisíce migrantů a uprchlíků, kteří se i na dále každý týden snaží překonat Středozemní moře, zůstávají rizika stále velmi reálná," upozornil rovněž Guterrés.