AIDS zlikvidujme do roku 2020, zavelel Pan Ki-mun

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 6. 2011 21:55
Boj s nemocí vypadá nadějně, do léčby a prevence je ale třeba víc investovat, tvrdí OSN
Pan Ki-mun.
Pan Ki-mun. | Foto: Reuters

New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval v souvislosti s 30. výročím prvního zaznamenaného výskytu viru HIV mezinárodní společenství, aby AIDS do roku 2020 úplně vymýtilo.

"Našim cílem je, aby už se nikdo nenakazil, nikdo v souvislosti s AIDS nezemřel a zmizela i stigmata spojená s touto nemocí," prohlásil Pan Ki-mun na konferenci Spojených národů k nemoci AIDS v New Yorku.

Takto odváženého cíle ale lze podle generálního tajemníka OSN dosáhnout jen tehdy, pokud se svět v boji proti této chorobě semkne tak jako nikdy předtím.

Přestože vědci ani po třiceti letech nemají spolehlivý lék, který by vir zahubil nebo alespoň vývoj nemoci zastavil, začíná se boj vyrovnávat. Od roku 2001, kdy OSN zahájila oficiální kampaň proti AIDS a mezinárodní společenství si uvědomilo, že se jedná o jednu z největšího hrozeb světa, se snížil počet nově nakažených o dvacet procent.

Přesto se vše nedaří podle plánu. V subsaharské Africe, tedy nejzamořenější části světa, se sice daří snižovat počet nakažených, ale mnoho pacientů s AIDS (odhadem až 9 milionů) nemá přístup k medikaci. Ve východní Evropě - zejména na Ukrajině a v Rusku navíc epidemie stále nedosáhla svého vrcholu.

Vývoj epidemie v bodech

  • 1959 - V africké nemocnici umírá za podivných okolností pacient - příčinu úmrtí  lékaři neobjasnili - zdá se, že se jedná o dosud neznámou chorobu. Po několika desítkách let výzkumníci z rozboru krve zjistili, že zemřel na komplikace spojené s AIDS.
  • 1981 - V New Yorku a Kalifornii narůstá počet homosexuálních pacientů s Kapsiho Sarkomem (nádorové onemocnění kůže, případně vnitřních orgánů, vyvolané virem, který imunitní systém za běžných okolností potlačí), a pneumocystózy (vzácné infekce plic parazitickou hobou). Později se objevují i heterosexuální pacienti, zejména z řad narkomanů a lidí po krevní transfuzi.
  • 1983 - Francouzští lékaři v Pasteurově institutu poprvé izolovali virus HIV. Nákaza už se rozšířila do třiatřiceti zemí.
  • 1984 - Umírá stevard, kterému se přezdívalo "pacient nula." Zřejmě to byl právě on, kdo kvůli svým nechráněným sexuálním stykům v mnoha zemích rozpoutal epidemii.
  • 1987 - Lékaři vyvinuli první lék - Zidovudin.
  • 1990 - Počet nakažených dosáhl milionu.
  • 1992 - Lékaři začínají používat kombinovanou terapii.
  • 1996 - Další průlom v léčbě. Lékaři už kombinují tři typy léků a terapie vykazuje dobré výsledky. Život pacientů se daří prodlužovat.
  • 2001 - S HIV žije už 31 milionů lidí, většina z nich v subsaharské Africe.
  • 2009 - Američané prolomili genetický kód viru HIV.
  • 2011 - Nemocných je odhadem 34 milionů, polovina z nich o tom neví.

Odhady OSN hovoří o tom, že s HIV žije asi 34 milionů lidí, přičemž zhruba polovina z nich o tom vůbec neví.

Bez peněz to nepůjde

Zástupci africkým zemí na summitu OSN jasně deklarovali, že na účinný boj s virem HIV a AIDS nemají dost peněz. Sponzoři, kteří financují nejrůznější kampaně proti této nemoci, poprvé od roku 2001 přispěli méně než v předchozím roce.

Podle šéfa Agentury OSN pro boj s nemocí AIDS Michela Sidibeho je stanoveného cíle, tedy vymýcení choroby do roku 2020, možné dosáhnout, je ale třeba soustředit se zejména na prevenci. Pokud bude nakažených ubývat, bude více peněz na léčbu nemocných.

Abychom do roku 2020 zabránili infekci 12 milionů lidí a smrti 7 milionů lidí, je podle OSN v příštích čtyřech letech třeba uvolnit na prevenci a léčbu 24 miliard dolarů (každý rok šest).

Nejlepší prevence je strach

Zatímco počet Afričanů nově nakažených virem HIV, který oslabuje imunitu a způsobuje propuknutí nemoci AIDS, už klesá, ve východní Evropě a ve střední Asii je epidemie stále na vzestupu.

Problém je také v tom, že strach z AIDS, který měli obyvatelé vyspělých zemí na začátku devadesátých let, se pomalu, ale jistě vytrácí a lidé se při sexu přestávají chránit. Stále rizikovější chování mladých lidí pozorují epidemiologové i v České republice a na Slovensku. Přesto je u nás v porovnání s ostatními zeměmi výskyt nemoci malý.

Souběžně s bojem v terénu se odborníci snaží porazit vir i v laboratořích. Posledním výrazný milník oznámili výzkumníci ze Severní Karolíny v roce 2009; podařilo se jim zcela dešifrovat genetický kód HIV. Do jaké míry je tento objev průlomový a zda se na jeho základě konečně podaří najít lék, se teprve ukáže.

 

Právě se děje

Další zprávy