AI: Syrský režim zatýká a mučí své odpůrce

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 7. 2011 20:40
Amnesty International zároveň vybídla OSN, aby případy postoupila mezinárodnímu soudu
Protesty v Sýrii. Ilustrační foto.
Protesty v Sýrii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Damašek - Syrské síly se při potlačování demonstrací ve městě Talkalach v květnu možná dopustily zločinů proti lidskosti.

Uvedla to mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Zároveň vybídla Organizaci spojených národů, aby případy postoupila Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).

Podle agenturních zpráv je velmi vážná situace zejména v syrském městě Hamá, které je obklíčeno armádou; při raziích tam za posledních 24 hodin bylo podle místních obhájců lidských práv zabito nejméně 23 lidí. 

"Amnesty International se domnívá, že zločiny spáchané ve městě Talkalach lze pokládat za zločiny proti lidskosti, neboť, jak se zdá, jsou součástí rozsáhlého a systematického útoku na civilní obyvatelstvo," praví se v prohlášení AI.

Při "mimořádně tvrdé bezpečnostní operaci" v reakci na většinou poklidné demonstrace proti prezidentovi Bašáru Asadovi prý syrské bezpečnostní síly svévolně zatýkaly a mučily Syřany, a to včetně zraněných.

Syrské jednotky ve městě Talkalach poblíž libanonské hranice operovaly v polovině května několik dnů. Tisíce lidí tak přinutily uprchnout do Libanonu, uvedla AI ve zprávě založené na svědectvích získaných v Libanonu a na telefonátech ze Sýrie.

Uprchlické tábory.
Uprchlické tábory. | Foto: Reuters

Bití a mučení ve vazbě

Někteří ze zadržených uvedli, že byli ve vazbě biti a na dlouhou dobu spoutáni do pozice "ducha" (šabah), tedy se zápěstími uvázanými tak vysoko, aby mohli stát jen na špičkách. Devět lidí prý ve vazbě zemřelo.

Podle zástupce ředitele blízkovýchodní sekce AI Philipa Luthera by většina zločinů popsaných ve zprávě spadala pod soudní pravomoci ICC. "Rada bezpečnosti OSN musí ale nejdříve situaci v Sýrii předložit žalobci ICC," řekl Luther.

Počet obětí protestů, které v Sýrii trvají od března, se odhaduje na více než 1400. Úřady ze smrti civilistů a asi 500 vojáků a policistů viní ozbrojené gangy. Zprávy o obětech střetů a razií mnohdy nelze ověřit, protože syrské úřady zakázaly činnost většiny zahraničních médií působících v zemi.

Pozornost v posledních dnech poutá situace v severosyrském městě Hamá. Toto město asi 200 kilometrů od metropole Damašek po pátečních masových protestech obklíčila armáda.

Situace v Hamá

Podle dnešní zprávy syrské organizace na ochranu lidských práv v něm při střelbě bezpečnostních sil bylo zabito nejméně 22 lidí a osm desítek utrpělo zranění. Vojenské jednotky prý také pronikly do jedné ze dvou nemocnic, kam byli zranění převezeni.

Podle dřívějších tvrzení ochránců lidských práv vojáci v Hamá v úterý zabili nejméně 11 civilistů.

V současnosti podle agentury Reuters syrský prezident Bašár Asad řeší dilema, jak s odbojným městem naložit. Stažení bezpečnostních složek by mohlo být interpretováno jako jeho slabost, násilné potlačení protestů by zase mohlo spustit další vlnu nepokojů v celé zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy