Izraelská armáda záměrně útočila na civilní objekty, uvádí společnost zabývající se ochranou lidských práv ve své zprávě nazvané Izrael/Libanon: Záměrná destrukce nebo "náhodné škody"?
Armáda chtěla vylidnit ulice - vyvolala exodus
Infobox
Přečtěte si:
- Rušíte mír, obviňuje OSN Izrael
- Taková byla izraelská válka: Den po dni
Zpráva Amnesty International přináší důkazy:
- o útocích izraelských jednotek, kvůli nimž byly srovnány se zemí celé bloky budov a vesnic
- útocích na mosty s minimálním strategickým významem
- útocích na čističky odpadních vod, vodárny a supermarkety navzdory faktu, že likvidování objektů nepostradatelných pro přežití civilistů je pokládáno za válečný zločin
- opírající se o vyjádření izraelského armádního velení a poukazující na to, že útoky na civilní infrastrukturu byly součástí vojenské strategie, měly vyvinout tlak na libanonskou vládu a obrátit hněv Libanonců proti Hizballáhu
Na základě shromážděných důkazů je podle Amnesty International možné usuzovat, že izraelské bombardování a letecké útoky na civilní cíle v jižní části Libanonu byly pečlivě naplánované.
Tyto akce organizované v rámci bojů s radikálním šíitským hnutím Hizballáh byly pevnou součástí strategie izraelské armády a měly donutit tamní obyvatele, aby opustili své domovy a přesunuli se do bezpečí.
Ze závěrů Amnesty International vyplývá, že od 12. července, kdy izraelské síly zaútočily na pozice Hizballáhu, do zastavení palby pod nátlakem OSN 14. srpna, podnikl Izrael celkem 7 tisíc leteckých útoků a cíle v jížním Libanonu bombardoval nesčetněkrát z moře i ze ;země.
Při útocích zemřelo na 1100 lidí, z nichž třetina byla mladší osmnácti let a dalších čtyři tisíce byly zraněny. Drtivé bombardování oblasti donutilo utéct na sever země téměř milion lidí, tedy třetinu libanonské populace.
Podle odhadů libanonské vlády bylo během bojů částečně nebo úplně zničeno 31 objektů důležitých pro fungování země, tedy letišť, elektráren, vodáren či čističek odpadních vod, a velké množství mostů a silnic. Libanonské civilisty donutily útoky opustit přes 30 tisíc budov, ve kterých žili, pracovali nebo kam chodili nakupovat. Vláda vyčíslila celkové škody na 3,5 miliardy amerických dolarů.
Izraelské válečné zločiny by měla vyšetřovat OSN
Amnesty International na základě získaných faktů vyzvala OSN, aby v co nejkratší době začala vyšetřovat, jak obě strany během bojů porušovaly lidská práva.
Izraelské jednotky poškozovaly náhodně a nepřiměřeně libanonskou infrastrukturu. Takovýto způsob útoků je válečným zločinem, zdůvodňuje organizace svůj požadavek.
Izrael se podle ní mohl dopustit i dalších válečných zločinů, mezi něž lze zařadit i plánované útoky proti civilním objektům. Za takovéto kriminální činy by měl někdo nést zodpovědnost, vyzývá Amnesty International ve své zprávě.
Izrael: Za útoky na civilní objekty může Hizballáh
Izrael se nařčení Amnesty International brání. Armáda údajně Libanonce před útokem varovala, aby opustili jih země. Izraelci také vyloučili, že by se vojáci při svém útoku zaměřovali na civilní cíle.
Na vině je podle nich Hizballáh, který využíval budovy v civilních oblastech coby stanoviště k odpalování svých raket. Izraelská armáda prý útočila pouze na jejich pozice a strategické budovy a samotné poškození civilních staveb bylo nezáměrné a vyplývalo ze skutečnosti, že Hizballáh používal tamní obyvatele jako "lidský štít".
"Pokud přihlédneme k míře a způsobu, jakým byly útoky vedeny, nezbývá než označit takovéto ospravedlnění za nedostatečné," reaguje organizace na oficiální postoj Izraelců.