Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve své zprávě vyzývá Mezinárodní olympijský výbor, aby na Čínu vyvinul větší tlak.
Dodržujte lidská práva!
V Číně přetrvává porušování lidských práv, píše Amnesty International (AI). Trest smrti je stále široce uplatňován, popravených odsouzenců jsou odebírány orgány pro transplantace a aktivisté za občanská práva čelí neustálému pronásledování.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Čína utužuje cenzuru, pohlídá si agentury
- Hry v Pekingu: režimu půjde o prestiž
- Novináři v Číně stávkují kvůli cenzuře
Vláda navíc v posledních dnech přišla s novými metodami, jak ovládnout média či cenzurovat internet. "Aktivisté za lidská práva jsou nadále zadržováni a vězněni a oficiální kontrola médií a internetu je stále tvrdší," stojí ve zprávě.
Vysílání zahraničních sdělovacích prostředků je umožněno v hotelech a ubytovacích zařízeních pro cizince, pro běžné obyvatele je však nedostupné. Navíc je vysílání podrobně sledováno a zprávy o politice, náboženství nebo jiných citlivých tématech jsou obvykle přerušovány.
Amnesty International v dokumentu také připomíná, že Peking nutí lidi opouštět své domovy, aby uvolnili prostor pro výstavbu projektů spojených s olympiádou.
Olympijské hnutí musí zasáhnout, žádá AI
Organizace vyzvala čínskou vládu, aby provedla reformy k nápravě situace. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a olympijské hnutí vůbec, aby vyvinuly nátlak na čínské úřady, aby propustily politické vězně, učinily kroky ke zrušení trestu smrti a odvolaly opatření omezující volný tok informací.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang ovšem zprávu odmítl s tím, že Čína "splnila všechny závazky přijaté v souvislosti s hrami".
"Amnesty International zkresluje záležitosti spojené s Čínou. Její zprávy jsou vždycky politicky motivované a jejich obsah je neopodstatněný," prohlásil Čchin. Podle něho Čína respektuje lidská práva a demokracii a pracuje na zvýšení standardu života svého lidu. "Věříme, že jsme schopni uspořádat úspěšné olympijské hry."
MOV tvrdí, že je ještě příliš brzy tvrdit, že Čína nedokázala splnit své závazky, poznamenala mluvčí MOV Giselle Daviesová. "Nevyvíjíme na ni tlak. To není naše metoda."
Ve snaze získat místo konání olympiády Čína v roce 2001 MOV slíbila, že hry povedou ke zlepšení ovzduší v oblasti lidských práv a svobody sdělovacích prostředků.
"Umožněním Pekingu uspořádat hry pomůžete rozvoji lidských práv," připomněla AI pět let staré prohlášení místopředsedy pekingského výboru pro pořádání her a nyní člena přípravného orgánu Liou Ťing-mina.
Ale snaha Pekingu vybudovat velkolepá sportoviště a dopravní infrastrukturu potřebnou pro takovou událost přispěla znovu k porušování občanských práv, jež zahrnuje i násilné vystěhovávání lidí. Jeden z postižených byl například za svůj protest zatčen a ve vězení mučen.