Nairobi - Stávají se symbolem africké krajiny stejně jako lvi a široké pláně. Miliardy igelitových tašek létají vzduchem, vlají z korun stromů, plní ulice měst od Kapského města po Casablancu.
Jihoafrická republika kdysi ročně vyrobila na sedm miliard plastových tašek, v Somalilandu si na igeliťáky zvykli tak, že se jim rozhodli dát romantické jméno - květiny z Hargeisy (neoficiální hlavní město).
A Keňa ještě nedávno musela likvidovat čtyři tisíce tun igelitových sáčků měsíčně.
Plasty - ostuda Afriky
"Igelitové tašky jsou ostudou Afriky a ničí životní prostředí i zdraví lidí," potvrzuje úředník Programu OSN na ochranu životního prostředí Desta Mebratu.
Odpad z Evropy otrávil tisíce Afričanů
Masově vyráběny i vyhazovány na ulicích, plastové tašky a sáčky ucpávají odpady, plní skládky, roznáší malárii, protože se v nich drží voda potřebná pro růst komárů.
Fenomén, který odstartoval v 90. letech poté, co se výroba umělých hmot stala finančně přijatelná také pro chudé africké země, pokračuje. A africké vlády se pomalu snaží najít cestu, jak stále větší problém řešit.
Řešením je recyklace
Kromě omezení výroby se na pořad dne dostává recyklace a nahrazení plastů jinými materiály.
Rwanda a Eritrea například již zakázaly dovoz jakýchkoliv plastů do země.
Pokud přiletíte na letiště v Kigali a budete s sebou mít nějaké igelitové sáčky, budou vám při kontrole zabaveny," dokumentuje snahu afrických vlád úředník OSN Mebratu.
Větší země jako Jihoafrická republika, Uganda a Keňa zase zavádí pravidla "minimální tloušťky igelitových sáčků". Obdobné kroky zvažuje také Etiopie, Ghana, Lesotho a Tanzanie.
EU vyrobí 1,3 miliardy tun odpadků ročně
Jiné státy uvalily na umělé hmoty daně, čímž se snaží obyvatele donutit, aby igelitové sáčky používali opakovaně a ne aby okamžitě skončily na skládkách.
Senegal a Egypt zase patří mezi země, které se největší měrou snaží o recyklaci plastů.
"Nastolený trend je pozitivní, ale zabere to ještě hodně času, než se nám podaří problém vyřešit. Každý to vidí," dodal Mebratu.
Daně nepomůžou, stěžují si výrobci
Afričtí výrobci však nevěří v drastické kroky vlády a postihy. Spíše než ukládat pokuty prodejcům by podle nich měli vládní úředníci vzdělávat obyvatelstvo a přinutit jej k recyklaci.
"Výrobci chtějí udržet čisté životní prostředí," prohlašuje člen keňské asociace výrobců Bimal Kantaria.
"Jsme si vědomi toho, že je to problém, ale vybírání daní je složité. A vyhnout se mu nedá tolik námahy," dodal.
Pro některé Afričany je řešení problému jednoduché. Stačí nainstalovat na ulicích odpadkové koše a igelitky se nebudou válet po ulicích.
Podle Keňana Johna Kihuiho se tímto způsobem rapidně zlepšila situace v Nairobi. "Dopad je jasný. Pozitivní změna bez nutného trestu."
Ugandská vláda má řešení mnohem bizarnější. Obyvatelům vzkázala, aby místo igelitových sáčků používali banánové listy.