Paříž - Africké země jsou odhodlány vyhlásit totální válku islamistickému hnutí Boko Haram. Jejich zástupci se na tom v sobotu shodli na pařížském setkání zástupců Nigérie a dalších afrických států s představiteli Francie, Velké Británie, Spojených států a Evropské unie. Francie a pět afrických států se dohodly na akčním plánu proti Boko Haram, která před měsícem na severu Nigérie unesla více než 200 školaček.
Podle francouzského prezidenta Françoise Hollandea bude posílena výměna informací mezi zpravodajskými službami těchto zemí a budou koordinovány kroky afrických armád. Vojenský zásah západních zemí proti Boko Haram však prezident vyloučil.
"Jsme zde, abychom vyhlásili válku Boko Haram," shrnul výsledky setkání kamerunský prezident Paul Biya. Prezident Čadu Idriss Déby zase hovořil o odhodlání zahájit "totální válku proti Boko Haram". Summit se konal jen několik hodin po tom, co členové Boko Haram zaútočili v areálu čínské strojírenské firmy v Kamerunu. Při útoku zahynul minimálně jeden člověk a deset jich bylo zřejmě uneseno.
Boko Haram představuje vážnou hrozbu pro Afriku a Západ, prohlásil podle agentury AFP Hollande. "Boko Haram se stalo vážnou hrozbou pro celou Afriku a Západ a nyní i pro střední Afriku," uvedl Hollande. Řekl také, že hnutí Boko Haram upevnilo vazby na organizaci Al-Káida v muslimském Magribu a na další teroristické organizace.
Boko Haram má podle francouzského prezidenta k dispozici rozsáhlé finanční zdroje, vyspělé zbraně a poskytuje výcvik s pomocí některých z nejzkušenějších teroristů na světě.
"Musí být uskutečněn komplexní plán usilující o výměnu informací, koordinaci akcí, kontrolu hranic a odpovídající kroky," řekl Hollande na setkání s protějšky z Nigérie, Kamerunu, Čadu, Nigeru a Beninu. "Boko Haram má proticivilizační strategii destabilizace Nigérie, ale i ničení základních principů lidské důstojnosti," dodal šéf Elysejského paláce.
Důkazem je podle Hollandea to, že únosci nigerijských dívek pohrozili jejich zotročením.
Vzbouřenci z Boko Haram unesli z gymnázia v severonigerijském Chiboku v dubnu nejprve více než 250 dívek ve věku 15 až 18 let. O měsíc později se zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Podle vlády nigerijského státu Borno, kde k únosům došlo, se nejméně 53 dívkám podařilo ze zajetí uniknout.
Nigerijské vládě s pátráním po unesených školačkách pomáhají experti z několika zemí. Průzkumné lety nad severem země provádějí američtí piloti, v zemi už jsou také britští odborníci. Pomoc nabídla také Čína, Španělsko, Francie a Izrael.
Nabídku velitele extremistů Abubakara Shekaua, který chce dívky vyměnit za vězněné členy islamistických milicí, nigerijská vláda nejprve striktně odmítla. Později prohlásila, že otevřeny jsou všechny možnosti.
Nigerijský prezident Goodluck Jonathan na schůzce v Paříži řekl, že Boko Haram už nepředstavuje pouze "lokální teroristickou organizaci", ale stala se "Al-Káidou západní Afriky". Nigérie pravděpodobně Radě bezpečnosti OSN navrhne uvalení sankcí postihujících Boko Haram. "Nigérie v zásadě souhlasila s tím, že Radě bezpečnosti navrhne rezoluci o uvalení sankcí na Boko Haram," citovala zdroj agentura Reuters.
K výzvám za propuštění školaček se dnes na filmovém festivalu v Cannes připojily herečky Salma Hayeková a Julie Gayetová. Dlouze pózovaly před fotoreportéry s transparentem #BringBackOurGirls, jenž označuje kampaň za propuštění dívek.