Afghánský exprezident přežil atentát

man
12. 3. 2006 15:32
Kábul - Násilí v Afgánistánu dnes ráno zasáhlo i jednoho z čelních politiků. Předseda horní komory parlamentu a bývalý prezident Sibghatulláh Mudžadídí těsně vyvázl z útoku dvou sebevražedných atentátníků.
Policisté odnášejí tělo z místa atentátu.
Policisté odnášejí tělo z místa atentátu. | Foto: Aktuálně.cz

Dvojice teroristů zaútočila na kolonu s exprezidentovým automobilem na silnici v Kábulu. "K našemu autu se přiblížil jiný vůz a vybuchl," řekl člen Mudžadídího ochranky.

Kromě útočníků zahynuli ještě dva další lidé, Mudžadidí zůstal nezraněn. "Je zcela v pořádku, nic se mu nestalo," řekl agentuře Reuters jeden ze členů sekretariátu nynějšího prezidenta Hamída Karzáího.

Násilí se stupňuje

Z útoku podezřívá policie hnutí Taliban, které bojuje proti vládě a přítomnosti mezinárodních jednotek v zemi. Násilí v Afghánistánu neustává, spíše naopak. Po parlamentních volbách loni v září atentátů a přestřelek přibylo.

V sobotu ozbrojenci Talibanu na jihu země zavraždili dva policisty a unesli čtyři Albánce, kteří pracovali na obnově silnice. Dnes zahynuli po výbuchu bomby, nastražené na silnici, tři američtí vojáci.

Exprezidentův automobil po sebevražedném atentátu.
Exprezidentův automobil po sebevražedném atentátu. | Foto: Aktuálně.cz

Mudžadídí je už tři roky terčem nenávisti Talibanu. Stojí totiž v čele vládní komise, která má za úkol členy tohoto hnutí přemlouvat ke složení zbraní, ukončení boje a k zapojení se do politického života. Takto se mu podařilo přimět k "dezerci" stovky Talibanců.

Prezidentem jen na dva měsíce

Už osmdesátiletý Mudžadidí byl dva měsíce prezidentem Afghánistánu v roce 1992 poté, co v Kábulu padl prosovětský komunistický režim. Pak ale začala válka mezi různými frakcemi a organizacemi, které se na svržení režimu podílely.

Bývalý prezident má pestrou minulost. Na začátku šedesátých let byl v Kábulu ve vězení za údajnou přípravu atentátu na sovětského vůdce Nikitu Chruščova. Tvrdí však, že obvinění byla vykonstruovaná.

V sedmdesátých letech odešel do emigrace v Dánsku a stal se imámem hlavní kodaňské mešity. V době, kdy v Afghánistánu vládl Taliban, žil v sousedním Pákistánu.

 

Právě se děje

Další zprávy