Afghánistán: Potřebujeme vaše jednotky

Red Zah, ČTK
27. 1. 2006 16:25
Davos - Zahraniční jednotky působící v Afghánistánu budou zapotřebí ještě pět až deset let.
Afghánský prezident Hamíd Karzáí
Afghánský prezident Hamíd Karzáí | Foto: Reuters/Šách Maraí

Prohlásil to dnes afghánský prezident Hamíd Karzáí, který během své evropské cesty zavítal také do švýcarského Davosu.

Zabere to... 

"Možná pět nebo deset let, možná více nebo méně, budeme potřebovat zahraniční jednotky v Afghánistánu. Zabere to tolik času, kolik bude potřeba," řekl Karzáí.

Podle něho to přímo závisí na tom, jaký pokrok Afghánistán zaznamená s výcvikem vlastních ozbrojených sil, aby byly schopné bránit zemi a udržovat vnitřní stabilitu a mír.

Během své cesty po Evropě hodlá Karzáí přesvědčit další evropské státy, především Dánsko, aby své jednotky z Afghánistánu nestahovaly, právě naopak.

Pomoc jednotek NATO

Momentálně v zemi působí asi 10.000 aliančních vojáků z 37 zemí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF) pod velením NATO. Pomáhají tak zajistit stabilitu Karzáího vlády v Kábulu, především na severu a západě země.

Nasazení i v jižních provinciích si vyžádá dalších šest tisícovek mužů. Zhruba dvě třetiny posil by měli dodat Britové, kteří na jaře převezmou velení mise a kteří ve čtvrtek slíbili vyslat 4000 vojáků. Další jednotky poskytnou Kanaďané, Australané a Nizozemci.

Česká republika má na severu Afghánistánu ve společné jednotce s Němci a Dány kolem 40 vojáků. Jejich úkolem je především zajištění bezpečnosti oblasti, ochrana mezinárodních jednotek a spolupráce s místními obyvateli. Další téměř dvě desítky vojáků má Česko v Kábulu v meteorologickém a pyrotechnickém oddílu.

Od 31. ledna se bude v Londýně konat dárcovská konference, která má projednat další finanční pomoc pro Afghánistán.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy