Afghánistánu hrozí odchod humanitárních pracovníků

pav, Reuters
14. 8. 2008 20:40
Nevládní organizace vyděsila smrt tří cizinek v Lógaru
Školačky vykukují ze třídy. Afghánistán
Školačky vykukují ze třídy. Afghánistán | Foto: reu

Kábul - Zahraniční humanitární organizace působící v Afghánistánu s okamžitou platností omezily pohyb svých pracovníků v zemi. Nedá se vyloučit, že některé z nich se ze země úplně stáhnou.

Přiměl je k tomu středeční incident v provincii Lógar, při němž přišly o život tři zahraniční pracovnice Mezinárodního záchranného výboru (IRC), americké nevládní organizace, jež distribuuje humanitární pomoc uprchlíkům vracejícím se do Afghánistánu.

K útoku na vozidlo, v němž cestoval vedle tří žen z Kanady, USA a Irska i místní řidič, se přihlásilo hnutí Taliban.

Ani jedna z osob v napadeném voze útok nepřežila. Podle lékařů všichni utrpěli mnohočetná střelná zranění. IRC už v reakci na incident přerušil svou práci v zemi.

Problém zvaný Taliban

Afghánistán je jednou z nejchudších zemí světa. Jeho obyvatele ohrožuje vedle ozbrojeného povstání v zemi také katastrofální sucho a celosvětový růst cen základních potravin. Průměrná délka dožití je pouhých 44 let a bezmála jedno dítě z pěti se nedožije pátých narozenin.

K násilnostem dochází v poslední době stále častěji i v samotném hlavním městě Kábulu a jeho okolí
K násilnostem dochází v poslední době stále častěji i v samotném hlavním městě Kábulu a jeho okolí | Foto: Reuters

Z pohledu samotných humanitárních pracovníků je ale rizikem číslo jedna právě bezpečnostní hrozba, kterou představuje radikální povstalecké hnutí Taliban.

Na podzim to bude už sedm let, co jeho vládu v Afghánistánu svrhla invaze Američany vedených sil, v posledních měsících ale jím živené hnutí odporu nabylo na síle a začíná ohrožovat vojáky i civilisty i na mnoha dosud relativně klidných místech země.

Mezi ně ještě poměrně nedávno patřila i provincie Lógar hodinu jízdy na jih od Kábulu, kde mimo jiné působí provinční rekonstrukční tým z České republiky.

"Pokud tento typ akcí bude pokračovat, nevládní organizace budou nuceny omezit rozsah svých aktivit a nakonec to budou právě Afghánci, kdo tím nejvíc utrpí, protože to jsou oni, kdo je odkázán na pomoc, kterou tyto organizace poskytují," řekl agentuře Reuters západní humanitární pracovník, který si nepřál být jmenován.

Začarovaný kruh násilí

Afghánistán ovšem v posledních 30 letech prakticky nepoznal období bez ozbrojeného partyzánského boje, ať už proti invazním jednotkám nebo mezi jednotlivými znesvářenými frakcemi občanské války, a tak země uvízla v jakémsi začarovaném kruhu násilí.

A to stále častěji ohrožuje i civilisty, kteří sem přišli pomáhat. I když už o život letos přišla asi dvacítka místních pracovníků humanitárních organizací, byla to právě násilná smrt tří žen ze Západu, která vyvolala zděšení v řadách mezinárodní komunity i místních úřadů.

"Tyto ženy sem přijely vzdělávat naše děti, neměli právo je zabíjet," prohlásil na adresu útočníků zástupce policejního šéfa v Lógaru Abdel Latif, podle něhož se povstalci provinili proti islámu i afghánské kultuře.

Momentálně probíhá vyšetřování středečního útoku a vyhodnocování bezpečnostních rizik v provincii Lógar. Na jeho základě by se nevládní organizace měly rozhodnout, zda budou ve svém působení zde pokračovat.

 

Právě se děje

Další zprávy