Američtí diplomaté v Kábulu skartují citlivé dokumenty. Česko řeší, jak ochránit lidi

ČTK Zahraničí Domácí ČTK, Zahraničí, Domácí
14. 8. 2021 7:39
Zaměstnanci amerického velvyslanectví v Kábulu dostali od svých nadřízených instrukce, aby začali se skartací citlivých dokumentů. Informovala o tom agentura AFP a stanice CNN. Zaměstnanci mají také zničit předměty, které by mohli povstalci využít ve své propagandě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Nadřízení dali zaměstnancům velvyslanectví v pátek pokyn, aby začali skartovat citlivé dokumenty. Zničit postupně mají také americké vlajky, oblečení se značkou a názvem ambasády a všechny další předměty, které by mohli povstalci z hnutí Tálibán využít ve své propagandě.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí sdělil agentuře AFP, že se jedná o běžnou proceduru při snižování stavu na zastupitelském úřadu. Po stažení koaličních vojsk povstalecké hnutí Tálibán dobylo řadu správních center a ovládá asi polovinu provinčních metropolí.

Do afghánského hlavního města má během víkendu přicestovat většina z 3000 amerických vojáků, již mají pomáhat s evakuací personálu velvyslanectví USA.

Podle mluvčího amerického ministerstva se ale jedná o postup, který běžně dodržují americká velvyslanectví na celém světě v případě, kdy se chystá výrazné omezení počtu zaměstnanců úřadu.

Povstalecké hnutí Tálibán v posledních dnech zaznamenalo výrazné územní zisky. Podle posledních údajů získalo 18 z 34 afghánských provincií. Vyvstává tak otázka, jak dlouho se před ofenzivou povstalců ubrání hlavní město. Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho ale Kábul nečelí bezprostřední hrozbě dobytí ze strany Tálibánu.

Ten ale zatím postupuje zbytkem území státu. Kanada proto umožní příchod na své území 20 tisícům Afghánců ze skupin, kterým více hrozí násilí ze strany Tálibánu. Oznámil to v pátek kanadský ministr pro migraci Marco Mendicino. Do Kanady se budou smět vystěhovat i Afghánci, kteří spolupracovali s armádou, velvyslanectvím či jinými oficiálními organizacemi této severoamerické země.

"Vzhledem k tomu, že Tálibán získává kontrolu nad Afghánistánem, čím dál více Afghánců je v ohrožení života," uvedl ministr Mendicino. Podle něj se situace v asijské zemi zhoršuje každou hodinou, a proto je nutné jednat.

Jde například o humanitární pracovníky, novináře, členy náboženských či sexuálních menšin či veřejně aktivní ženy. Za jak dlouho chce svůj plán uskutečnit, ale člen kanadské vlády neoznámil.

Kábul je otázkou týdnů či měsíců

Situaci v zemi dnes bude řešit i krizový štáb českého ministerstva zahraničí. Na programu jednání jsou praktické kroky směrem k ochraně zaměstnanců českého velvyslanectví v afghánském Kábulu a spolupracovníků České republiky. Situace v zemi se v posledních týdnech radikálně mění, západní země evakuují své občany a omezují činnost ambasád.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že vzhledem k situaci a přísným bezpečnostním opatřením nemůže sdělovat podrobnosti o dalším působení českého velvyslanectví v Kábulu. Bezpečností zaměstnanců a spolupracovníků se ale bude zabývat krizový štáb.

Ministerstvo obrany už také vybralo afghánské tlumočníky, kterým poskytne pomoc. Primárně budou spolupracovníkům české armády nabídnuty peníze, vyloučeno není ani jejich přemístění do Česka. Vybraní Afghánci, kteří českým vojákům pomáhali v "nejaktuálnějším období", budou podle tiskového oddělení resortu přímo kontaktováni v nejbližší době.

Video: Tálibán nabral neuvěřitelnou rychlost, míní Pecha

Všechny překvapil neuvěřitelně rychlý postup Tálibánu v Afghánistánu, říká Václav Pecha, který vedl první provinční rekonstrukční tým v Lógaru. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

Další zprávy