Afghánistán je nejhorším místem na světě pro ženy

Zahraničí Zahraničí, Václav Viták
15. 6. 2011 15:30
Zoufalé podmínky pro ženy jsou i v Kongu, Pákistánu, Indii a Somálsku

Londýn - Pokud by si žena měla něco přát, pak je to nenarodit se v Afghánistánu.

Podle ve středu publikovaného průzkumu provedeného nadací Thomson Reuters na základě názorů více než 200 lékařů, politiků, odborníků na rozvojovou pomoc, novinářů a humanitárních pracovníků je tato země v současnosti místem, kde se ženám žije nejhůře.

Důvodem je zoufalá bída, děsivě špatná zdravotní péče, vysoká úmrtnost při porodu a cílené násilí proti ženám, které se pokoušejí prosadit ve veřejné sféře.

Ženská část afghánského obyvatelstva nemá téměř žádná ekonomická práva a její obecně zlou situaci danou kulturními tradicemi ještě více prohlubuje pokračující válka v zemi a údery NATO.

Ženy, které přijmou zaměstnání, jež je považováno za výsadu mužů, čelí minimálně zastrašování, velmi často jsou však zabity.

O mnoho lepší situace není však ani v Demokratické republice Kongo, Pákistánu, Indii a Somálsku.

Kongo se dostalo na nelichotivé druhé místo kvůli masově praktikovanému znásilňování žen. OSN nazvalo tuto zemi hlavním městem světa, pokud jde o tuto formu násilí.

Podle jedné americké studie je v Kongu každoročně znásilněno 400 000 žen. Jedná se o organizované znásilňování, jehož se dopouštějí ozbrojené skupiny táhnoucí zemí.

Tyto soldatesky páchají na ženách neuvěřitelná zvěrstva, neštítí se znásilňovat ani tříleté holčičky nebo stařeny, a své oběti pak mnohdy brutálně zabíjejí střelou do vagíny nebo jinými stejně odpornými způsoby.

Pákistán si vysloužil třetí místo kvůli kmenovým a náboženským tradicím, které upírají ženám základní práva.

Sem patří především nucené svatby, provdávání malých holčiček, ponižující nebo hrůzné fyzické tresty jako bití nebo polévání kyselinou, kamenování k smrti a všudypřítomné domácí násilí na ženách.

V klubu nejhorších i Indie

Čtvrtou pro ženy nejnebezpečnější zemí je poněkud překvapivě Indie. Zpráva říká, že v průběhu 20. století na indickém subkontinentu "zmizelo" 50 milionů dívek.

Ty zabily v dětském věku obvykle jejich vlastní rodiny, protože v Indii je chtěným dítětem syn, nikoli dcera.

V Indii navíc bují obchod se ženami. V zemi jsou podle oficiálních odhadů 3 miliony prostitutek, z nichž 40 procent tvoří nezletilé dívky.

Ženy z uprchlického tábora v Demokratické republice Kongo.
Ženy z uprchlického tábora v Demokratické republice Kongo. | Foto: Reuters

Pátým v tomto nelichotivém pořadí je Somálsko, v němž již mnoho let vládne naprostý chaos a rozvrat.

Ženy zde mají nedostatečný přístup k lékařské péči a ke vzdělání, je jim rutinně prováděna ženská obřízka, jsou znásilňovány a často umírají při porodu.

Protože se v Somálsku neustále bojuje, mohou se kdykoli stát náhodnou obětí ozbrojených střetů.

Maryan Kásimová, ministryně somálské přechodné federální vlády, vyjádřila překvapení, že její země byla vyhodnocena jen jako páté nejhorší místo na světě pro ženy.

"Myslela jsem, že Somálsko bude první a ne páté," řekla.

Nadace Thomson Reuters zveřejnila svoji zprávu při příležitosti zahájení činnosti webové stránky TrustLaw Woman, která má poskytovat bezplatné právní rady ženám a jejich organizacím ve všech částech světa.

 

Právě se děje

Další zprávy