OSN: Ženy v Kongu znásilňují zřejmě i vládní vojáci

Zahraničí Zahraničí
15. 10. 2010 12:38
Zvláštní vyslankyně OSN zveřejnila závažné obvinění
Ženy z uprchlického tábora Kitchanga na východě Demokratické republiky Kongo při setkání s Margot Wallströmovou.
Ženy z uprchlického tábora Kitchanga na východě Demokratické republiky Kongo při setkání s Margot Wallströmovou. | Foto: Reuters

New York - Masové znásilňování žen na východě Konga, na které upozornila nedávno OSN, zřejmě pokračuje a dopouštějí se ho i vládní vojáci.

Vyslankyně OSN Margot Wallströmová se minulý týden setkala s oběťmi ve východokonžském městě Luvungi a dnes zveřejnila své poznatky.

Konžská vláda viní z násilností povstalecké hnutí Demokratické síly pro osvobození Rwandy a místní kmenové milice mai-mai. Dva předáci povstalců už byli dopadeni a zatčeni.

Wallströmová ale uvedla, že násilí na ženách se dopouštějí i vojáci vládní konžské armády. A vyzvala prezidenta Laurenta Kabilu, aby obvinění prošetřil a viníky potrestal. Podle ní ale bohužel znásilňování v oblasti nadále pokračuje.

Zvláštní vyslanec OSN Atul Khare před měsícem oznámil, že od začátku července ozbrojení rebelové znásilnili zhruba pět stovek žen a dívek.

Mezi nimi i jedenadvacet dívek ve věku od sedmi do patnácti let.

Pro Organizaci spojených národů je tristní, že toto násilí se dělo velmi blízko základny, kde sídlí mezinárodní mírové jednotky OSN. Ty přitom mají dohlížet na bezpečnost obyvatel.

Foto: Aktuálně.cz
 

Khare prohlásil v Radě bezpečnosti, že za znásilňování jsou odpovědní lidé, kteří se ukrývají ve Rwandě a podnikají výpady na území Konga.

"Zatímco základní odpovědnost má stát, jeho armáda a policie, my jako OSN jsme rovněž selhali," uvedl zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN.

Vláda Demokratické republiky Kongo vyzvala světovou organizaci, aby armádě a policii její mírové jednotky více pomáhaly v boji proti rebelům. Vojenskou misi OSN v Kongu tvoří výhradně vojáci z afrických zemí.

V oblasti na východě Konga u hranic se Rwandou, Ugandou a Burundi panuje chaos už od poloviny devadesátých let, kdy zde začalo povstání proti bývalému diktátorovi Mobutuovi Sese Seko. Od té doby zde násilí neustává.

 

Právě se děje

Další zprávy