Afghánci se bojí odchodu vojsk. Budou bez elektřiny

Jana Černá
19. 8. 2012 19:50
Jižní oblast země, která spoléhá na americké dodávky proudu, očekává krachy firem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kandahár - Afghánští podnikatelé se obávají odchodu amerických vojenských jednotek ze země. Desítky nových výroben, jejichž provoz zajišťuje převážně elektřina financovaná armádou USA, se podle nich okamžitě poté dostanou na pokraj krachu.

Američané a jejich spojenci avizovali úplný odchod 130 tisíc aliančních vojáků z Afghánistánu do konce roku 2014, některé jednotky už zemi postupně opouštějí nyní.

Je to mnohem dříve, než předpokládaly afghánské autority, a hrozí tak, že projekty určené ke stabilizaci země ve výsledku napáchají velké škody.

Afghánská ekonomika zatím není dostatečně silná na to, aby po odchodu jednotek zvládla všechny rozvojové projekty financovat sama. Náhlé výpadky proudu a následné bankroty můžou podle The Wall Street Journal způsobit rychlý návrat do doby před jejich spuštěním.

Ze sta podniků možná přežije jen pět

Půlmilionový Kandahár na jihovýchodě země bude zřejmě jednou z oblastí, kterých se odchod vojenských sil NATO dotkne nejvíce. Za dobu svého působení postavili Američané ve městě dva 10megawattové dieselové generátory, jediný opravdu spolehlivý zdroj celodenních dodávek proudu v regionu.

Údržbu i financování generátorů má doposud na starosti americká strana, která je postavila se záměrem uklidnit situaci na jihu země. Povstaleckých útoků za dobu jejich provozu opravdu ubylo, ale projekt, který měl původně být pouze krátkodobý, přinesl do oblasti značné změny.

Spuštění generátorů na konci roku 2010 způsobilo rychlý rozvoj podnikání. Ve městě, které nebylo do té doby na spolehlivý zdroj elektřiny zvyklé, najednou vzniklo neuvěřitelných sto různých výroben závislých na elektrickém proudu.

Afghánci v březnu vítali rok 1391. Podívejte se:

S přípravami amerických jednotek na odjezd z Kandaháru, který by se měl uskutečnit už během příštího roku, rostou obavy majitelů provozů. Odhadují, že proud, který bude město samo schopné zaplatit, udrží při životě možná jen pět větších podniků.

Rozpočet vydrží do ledna 2014

V Afghánistánu, který má zatím naprosto nedostatečnou rozvodnou síť, je totiž velké procento elektřiny vyráběno lokálně dieselovými generátory. Jejich provoz je ale nesmírně drahý.

Americký rozpočet jen pro generátory v Kandaháru, druhém největším městě země, činí až dvě třetiny celkové roční tržby Afghánské národní agentury pro elektřinu (DABS). Ta je má asi za rok oficiálně převzít, jejich provoz budou USA financovat nejdéle do ledna 2014.

Na celostátní rozvodnou síť se ale Kandahár podle odhadů napojí nejdříve v roce 2016. Realistické varianty, jak do té doby udržet stabilní dodávky proudu do oblasti, zatím chybí.

Situaci navíc ještě zhoršují rozporuplné vzpomínky místních na dobu, kdy byl u moci Tálibán. Ten podle WSJ navzdory mezinárodním sankcím dokázal Kandahár energeticky zabezpečit během pouhých osmi měsíců od převzetí vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy