Advokát Čechů, kteří zmizeli Zambii, hrozí Interpolem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 1. 2012 16:35
Muži jsou v zemi podezřelí ze špionáže, do ČR se vrátili na začátku ledna

Lusaka - Zambijské úřady i právníci dali najevo rozhořeční na d tím, že tři Češi obvinění v této zemi kvůli špionáži, zmizeli tajně do České republiky.  

Zambijský ministr vnitra Kennedy Sekeni podle agentury Reuters v rozhlasu řekl, že česká trojice by se měla na jih Afriky vrátit a stanout před soudem. 

"Potvrzuji, že tři Češi uprchli a ukryli se ve své zemi," prohlásil ministr.

Zambijský deník Daily Mail pak napsal, že podle Sakeniho policie pátrá také po lidech, kteři se za Čechy zaručili a jsou na útěku.

Před soud měli být Češi podle něho předvedeni tento měsíc.

"Rozhodně se do Zambie nemíním vrátit k soudu a věřím, že mě tam české úřady nevydají," řekl dnes ČTK Cetl. Zambijské pátrání po těch, kteří jemu, Janu Coufalovi a Michalu Veberovi pomohli, odmítl komentovat.

Zklamaný advokát

Zambijský právník zastupující trojici Kelvin Bwalya vyjádřil zklamání nad odjezdem obviněných.

"Byli to moji klienti, ale jsem hluboce zklamán jejich jednáním. Je to naprostá neúcta k zambijskému justičnímu systému," řekl s tím, že jeho právní kancelář byla připravena Čechy obhajovat, ale oni dali přednost propadnutí kauce. Ta představovala deset milionů kwach (40 tisíc korun) za každého.

Bwalya dále poznamenal, že by mohl soud vydat zatykač na Čechy prostřednictvím Interpolu.

Český ministr spravedlnosti však uvedl, že o vydání tří Čechů zpět do Zambie zatím nikdo nepožádal a zároveň zapochyboval, že by zdješí soud takové žádosti vyhověl. Také advokát Josef Lžičař si myslí, že Česká republika tyto muže vydávat nebude.

"Jsem přesvědčen, že by soud takovéto žádosti nemohl vyhovět, protože ústavní pořádek ČR neumožňuje, aby čeští občané byli proti své vůli vydáni do zahraničí," uvedl ministr. "Něco jiného je, kdyby Češi vycestovali za hranice republiky a byl vydán mezinárodní zatykač," dodal Pospíšil.  

Podívejte se, v jakých podmínkách trojice čekala na rozsudek

Oč jde

  • Trojice Čechů byla zatčena loni v říjnu a obviněna ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva.
  • Za to jim podle agentury Reuters hrozilo až 30 let vězení.
  • Z vazby byli po sedmi dnech propuštěni na kauci, zemi ale nesměli opustit a museli se hlásit policii. Trojice všechna obvinění odmítala.
  • Začátkem ledna se všichni tři vrátili do republiky, bližší okolnosti jejich návratu ale nejsou známy.
  • Podle Reuters české úřady uvedly, že trojice pracovala pro nizozemskou společnost a do Zambie přijeli na pozvání přítele po pracovní cestě do Jižní Afriky.

Česko mlčí

Česká strana se k útěku nevyjadřuje, a když, tak jenom opakuje, že zdejší úřady o odjezdu tří obviněných nic neví.

Také v reakci na prohlášení zambijského ministra vnitra mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář jenom řekl, že ministerstvo se k případu vůbec nebude vyjadřovat.

Zambijské noviny však citují advokáta Bwalyu, který uvedl, že mu český velvyslanec v Zimbabwe s působností i pro Zambii Luděk Zahradníček řekl, že Čechům pomohli přátelé, kteří je vybavili pro návrat do České republiky cestovními dokumenty.

Zambijské úřady jim při zatčení nařídily pasy odevzdat.

Luděk Zahradníček pro agenturu ČTK toto vyjádření upřesnil: "Já jsem řekl, že je možné, že jim pomohli nějací přátelé, ale dále v podstatě nic."

Zdůraznil, že s odjezdem tří Čechů "ambasáda neměla nic společného". "Já samozřejmě žádné detaily nevím a žádné detaily jsme nesděloval," řekl diplomat. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy