Důležitý symbol. Islámský stát hledá nástupce Bagdádího, možností je několik

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 10. 2019 15:40
Americká armáda během speciální operace na severu Sýrie o víkendu zabila Abú Bakra Bagdádího, vůdce takzvaného Islámského státu (IS). Teď se čeká, kdo ho v čele teroristické organizace vystřídá.
Abú Bakr Bagdádí.
Abú Bakr Bagdádí. | Foto: ČTK

Už před dvěma měsíci oznámila propagandistická agentura Islámského státu Amak, že Abú Bakr Bagdádí jmenoval nového vůdce islamistického chalífátu. V neděli, kdy americký prezident Donald Trump triumfálně oznamoval Bagdádího smrt, dlouho hledaný terorista už možná nebyl tak důležitou osobou. Spekuluje se, že Islámský stát už dva měsíce vede muž jménem Abdalláh Kardáš.

O Kardášovi se toho zatím moc neví. Není dokonce ani jisté, že je stále naživu - objevily se spekulace, podle kterých je dva roky po smrti.

Abdalláh Kardáš býval důstojníkem irácké armády za vlády Saddáma Husajna. Narodil se na severozápadě Iráku ve městě Tal Afar, vystudoval islámské vědy v Mosulu. Během americké invaze do Iráku, která svrhla Saddámův režim, ho v roce 2003 zajali. Spolu s Bagdádím ho americká armáda držela ve věznici Camp Bucca na jihu Iráku. Před vstupem do Islámského státu byl Kardáš podle některých informací náboženským vůdcem v teroristické síti al-Káida.

Nikdo z vysoko postavených členů Islámského státu ale dosud oficiálně nepotvrdil Kardášovo působení v čele IS.

"Nevíme, kdo z nejužšího vedení IS zbývá, jestli je Kardáš naživu a jestli jsou uvnitř vedení boje o to, kdo se postaví do čela IS," vysvětluje reportér arabské televizní stanice al-Džazíra. "Velká část vedení IS byla z Iráku a Sýrie odstraněna," dodává s tím, že struktura organizace se nejspíš změnila.

Nejistotu pak vyvolal i úterní tweet prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého američtí vojáci také zabili Bagdádího nástupce. Neuvedl však žádné jméno. Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že Kurdové ohlásili už dříve zabití mluvčího IS abú Hasana Muhádžira.

Pouhá loutka

Podle Andrease Kriega z katedry obranných studií King’s College v Londýně je ale takzvaný Islámský stát ve skutečnosti už dlouho bez vůdce. "Je to organizace, která se stala spíš virtuálním chalífátem, franšízou, kterou mohou ostatní skupiny prodávat v podstatě po celém světě," řekl.

To by znamenalo, že i kdyby Bagdádí v době smrti stále ještě stál v čele IS, jeho pozice už nebyla tak důležitá. S takovou teorií přišel i americký týdeník Newsweek, který se odvolává na nejmenovaný zdroj z místa. "Bagdádí byl loutka. Neúčastnil se operací ani každodenních aktivit. Všechno, co Bagdádí dělal, bylo, že říkal 'ano' nebo 'ne' - nic neplánoval."

Tak jako tak se ale očekává, že radikálové brzy ohlásí, kdo Bagdádího nahradí. Islámský stát bude chtít svým stoupencům oznámit, že americká operace jejich organizaci neoslabila.

Bagdádího role, i když symbolická, určitým způsobem důležitá byla. Stoupenci ze všech koutů světa, kteří se hlásí k IS, vždy slibovali věrnost konkrétně jeho osobě. Muže, který v roce 2014 vyhlásil chalífát, proto musí někdo zastoupit.

Saúdský Arab nebo Tunisan

Podle televize al-Džazíra, která se opírá o analýzu iráckého experta na IS, jsou ve hře o pozici vůdce nejobávanější teroristické organizace ještě dvě jména. Oba mají ve struktuře IS vysoké postavení.

Prvním z nich je Abú Othman al-Tunsi, muž tuniské národnosti, který v současnosti vede zákonodárný a poradní orgán IS.

Tím druhým je Saúdský Arab jménem Abú Saleh al-Juzrawi, jenž vede výkonný orgán uvnitř IS, takzvaný Delegovaný výbor.

Ani jeden z nich ale není Syřan nebo Iráčan, což by mohl být pro bojovníky IS problém. V Sýrii a Iráku měli islamisté největší úspěchy, v době největší slávy se jejich chalífát rozprostíral na většině území obou států.

Ať už Bagdádího vystřídá kdokoliv, dostane se do čela roztřepené organizace, která se v posledním roce rozdělila do rozptýlených spících buněk. Stovky bojovníků Islámského státu jsou také v zajateckých táborech.

"Je možné, že budoucí šéf IS má teď na sobě vězeňskou kombinézu, v klidu rekrutuje nové bojovníky za betonovými zdmi s ostnatým drátem a promýšlí strategii, jako to kdysi dělal Bagdádí," uvedl izraelský analytik Joseph Krauss.

Video: Záznam nejspíše posledního vystoupení Abú Bakra Bagdádího

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy