47 členů a spojenců ETA dostalo ve Španělsku 500 let

gaz
19. 12. 2007 16:50
Podporovali teroristy skrze stínové organizace

Madrid - Čtyřicet sedm lidí bylo ve Španělsku odsouzeno na více než 500 let kvůli podpoře teroristické skupiny Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Informovala o tom agentura AFP.

Proces, který trval od prosince 2006 do letošního března, byl vůbec největším z těch, které se baskických teroristů kdy týkaly.

Výše trestů u jednotlivých odsouzených se pohybovala v rozmezí od dvou do dvaceti let. Pět lidí bylo v průběhu soudního řízení obvinění zproštěno.

Podle španělské justice se mezi odsouzenými nacházejí členové samotné ETY i lidé, kteří s teroristy kolaborovali skrze stínové proseparatistické organizace jako Kas-Ekin, Xaki nebo Joxemi Zumalabe Foundation.

Boj za samostatné Baskicko: 819 mrtvých

Soudce Baltasar Garzón, prohlásil, že bez podpory těchto organizací by teroristé nemohli vést svůj boj za samostatný baskický stát na částech území Francie a Španělska.

Během čtyř desítek let konfliktu zahynulo 819 lidí.

ETA v polovině letošního roku oficiálně odvolala jednostranně vyhlášené patnáctiměsíční příměří. Předtím ho však již porušila bombovým útokem na madridském letišti Barajas loni v prosinci. Při tehdejší explozi zahynuli dva Ekvádorci.

Organizace se dvakrát připomněla i tento měsíc.

Na počátku prosince zavraždila dva příslušníky španělské policie během jejich tajné protiteroristické operace na jihu Francie. Minulý týden pak její bombový útok poškodil budovu baskického soudu.    

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy