47 členů a spojenců ETA dostalo ve Španělsku 500 let

gaz
19. 12. 2007 16:50
Podporovali teroristy skrze stínové organizace

Madrid - Čtyřicet sedm lidí bylo ve Španělsku odsouzeno na více než 500 let kvůli podpoře teroristické skupiny Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Informovala o tom agentura AFP.

Proces, který trval od prosince 2006 do letošního března, byl vůbec největším z těch, které se baskických teroristů kdy týkaly.

Výše trestů u jednotlivých odsouzených se pohybovala v rozmezí od dvou do dvaceti let. Pět lidí bylo v průběhu soudního řízení obvinění zproštěno.

Podle španělské justice se mezi odsouzenými nacházejí členové samotné ETY i lidé, kteří s teroristy kolaborovali skrze stínové proseparatistické organizace jako Kas-Ekin, Xaki nebo Joxemi Zumalabe Foundation.

Boj za samostatné Baskicko: 819 mrtvých

Soudce Baltasar Garzón, prohlásil, že bez podpory těchto organizací by teroristé nemohli vést svůj boj za samostatný baskický stát na částech území Francie a Španělska.

Během čtyř desítek let konfliktu zahynulo 819 lidí.

ETA v polovině letošního roku oficiálně odvolala jednostranně vyhlášené patnáctiměsíční příměří. Předtím ho však již porušila bombovým útokem na madridském letišti Barajas loni v prosinci. Při tehdejší explozi zahynuli dva Ekvádorci.

Organizace se dvakrát připomněla i tento měsíc.

Na počátku prosince zavraždila dva příslušníky španělské policie během jejich tajné protiteroristické operace na jihu Francie. Minulý týden pak její bombový útok poškodil budovu baskického soudu.    

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy