Španělský policista zabit ve Francii. Při razii na ETA

gaz, Reuters
1. 12. 2007 14:04
Jeho kolega byl těžce zraněn. Teroristé unikli

Madrid - Španělský policista byl zabit ve Francii při operaci proti baskické teroristické organizaci ETA. K přestřelce došlo ve francouzském rezortu Capbreton, dvacet kilometrů jižně od města Biarritz. Dvěma mužům a jedné ženě z teroristické organizace se podařilo uprchnout.

Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na informace rádia Cadena Ser, francouzské úřady už smrt policisty potvrdily.

Oba policisté byli v civilu a ve spolupráci s francouzskou policií se účastnili sledovací akce. Teroristé na ně spustili palbu, když vyšli z restaurace a nasedali do auta.

Jde o první smrt způsobenou ETA od doby, co organizace v červnu oficiálně přerušila patnáctiměsíční příměří. To však porušila už loni v prosinci bombovým útokem na madridském letišti, který si vyžádal dvě oběti

 

Znak ETA
Znak ETA | Foto: Aktuálně.cz

"Od té doby, co ETA porušila příměří, pokračuje ve svém úsilí zabíjet," prohlásil španělský ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba. "Dnes toho dosáhla. Čeká je vězení. Budou pronásledováni všemi dostupnými prostředky."

Francouzská ministryně vnitra Michele Alliot-Marieová prohlásila, že ETA využívá Francii jako útočiště, ze kterého plánuje své útoky.

Během čtyřicetiletého boje za samostatný stát ve španělských a francouzských částech historického Baskicka zabila organizace celkem 800 lidí. Podle průzkumů veřejného mínění si většina španělských Basků oddělení provincie od státu nepřeje.

Čtěte také:

 

Právě se děje

teď

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, provoz na trati je zastaven

U Kralup nad Vltavou vykolejil brzy ráno nákladní vlak. Provoz na trati je zastaven. Omezení se dotkne desítek spojů, včetně mezinárodních. Na svém webu o tom informovaly České dráhy (ČD).

Nehoda se stala kolem 5:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Probíhá vyšetřování nehody, odstraňování následků," uvedly dráhy. Zajišťují náhradní autobusovou dopravu.

ČD v tuto chvíli počítají s omezením provozu zhruba do 12:00, čas je ale pouze orientační. "Termín obnovení provozu bude průběžně aktualizován," dodal dopravce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy