Španělé pozatýkali celé vedení baskických separatistů

pat, Reuters
5. 10. 2007 7:27
Za mřízemí se ocitlo 22 členů vedení strany Batasuna

Madrid - Proslulý španělský soudce Baltasar Garzon znovu rozvířil vody, když nařídil zatčení dvou desítek členů vedení zakázané baskické strany Batasuna. Ta je považována za politické křídlo ozbrojených separatistů z ETA.

Španělská policie vzápětí skutečně celé vedení Batasuny pozatýkala, za mřížemi ve městě Segura se podle BBC ocitlo celkem dvaadvacet lidí. Policisté akci podnikli na stranické schůzi, kde mělo dojít k předání pravomocí mezi starým a novým vedením Batasuny.

Jak uvedl deník El Pais, schůzka šéfů strana byla označena za nelegální.

Hromadné zatčení je další fází zátahu proti basickým radikálům, už v červnu byl zadržen šéf Batasuny Arnaldo Otegi.

Foto: Tomáš Daněk

Španělský generální prokurátor zatčení celého vedení strany přivítal s tím, že někteří zadržení jsou obviněni ze spolupráce s ozbrojenou skupinou. "Tyto aktivity nemůžeme tolerovat, takže když se o nich policie jako v tomto případě dozví, je rozumné, že na pokyn soudce zasáhne," řekl Candido Conde Pumpido španělskému rozhlasu.

Soudce Garzon stál už před pěti lety v čele snahy o postavení Batasuny mimo zákon. Před tím, než byla strana kvůli napojení na ETA v roce 2003 zakázána, měla zhruba patnáctiprocentní zastoupení v místních zastupitelstvech v Baskicku.

Separatistická skupina ETA, která bojuje za nezávislost Baskicka na Španělsku, počátkem června oznámila, že ukončuje příměří.

ETA během čtyřicetiletého boje za nezávislost Baskicka při teroristických útocích zabila na 800 lidí. Poslední větší útok provedla loni v prosinci, kdy bomba na madridském letišti zabila dva lidi.

Evropská unie i USA považují ETA za teroristickou organizaci.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Deník N žaluje Zemanovu kancelář, protože neposkytuje informace některým médiím

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu v pondělí list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček napsal, že mu krok deníku "nestojí za jednu jedinou reakci".

Zdroj: ČTK
Další zprávy