Desítky mrtvých a škoda 44 miliard dolarů, taková je zatím bilance hurikánu Florence

ČTK ČTK
22. 9. 2018 20:55
Od prvního náporu hurikánu Florence ve Spojených státech uplynul už týden, ale bilance mrtvých stále stoupá. Část komunikací zůstávají pod vodou, a lidé v některých oblastech musí být připraveni se kdykoliv evakuovat.
Hurikán Florence.
Hurikán Florence. | Foto: Reuters

New York - Nejméně 43 mrtvých si vyžádal živel Florence, který jako hurikán a později jako bouře zasáhl minulý týden Spojené státy. Novou bilanci v sobotu oznámila agentura AP. Jiné zdroje uvádějí, že obětí je 45. 

Zasažené regiony se stále potýkají se záplavami a úřady nadále vyhlašují evakuace pro nové oblasti. Cooper varoval, že záplavám bude jeho stát čelit i příští týden, takže obyvatelé stále musí počítat s ohrožením svých životů. V Severní Karolíně navíc zůstává bez dodávek elektrické energie přes 50 tisíc odběrných míst.

V Severní i Jižní Karolíně byl také spuštěn program provizorního přesídlení rodin, jejichž obydlí živel zničil. Pro celkem 69 tisíc lidí bude postupně připraveno hotelové či jiné ubytování. 

Podle sobotního oznámení americké výzkumné společnosti Moody's Analytics hurikán Florence a následná tropická bouře způsobila na východě USA škody předběžně za 44 miliardy dolarů (v přepočtu 960 miliard korun). Přímé škody odhadla na 40 miliard, na další čtyři miliardy přijdou ztráty z nerealizované výroby.

Pokud se odhady potvrdí, zařadí se podle statistiků Florence mezi deset nejsilnějších hurikánů, které území Spojených států postihly. V čele je hurikán Katrina z roku 2005, který v nynějších cenách způsobil škody ve výši 192 miliard dolarů.

Největší starosti mají teď podle agentury AP záchranáři se skládkami uhelného odpadu z odstavené elektrárny ve státě Severní Karolína. Zplodiny obsahující olovo, rtuť a arzén byly sice v minulých letech z velké části odtěženy, ale nebezpečí stále trvá. Oblast monitorují drony, a snímky potvrzují, že část nebezpečných látek se už nejspíš dostala do řeky Cape Fear.

Video: Hurikán Florence je obrovský, ukazují satelitní snímky. 

Snímky ze satelitů ukazují obrovský rozměr hurikánu Florence | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy