reklama
 
 

Desítky mrtvých a škoda 44 miliard dolarů, taková je zatím bilance hurikánu Florence

22. 9. 2018 20:55
Od prvního náporu hurikánu Florence ve Spojených státech uplynul už týden, ale bilance mrtvých stále stoupá. Část komunikací zůstávají pod vodou, a lidé v některých oblastech musí být připraveni se kdykoliv evakuovat.

New York - Nejméně 43 mrtvých si vyžádal živel Florence, který jako hurikán a později jako bouře zasáhl minulý týden Spojené státy. Novou bilanci v sobotu oznámila agentura AP. Jiné zdroje uvádějí, že obětí je 45. 

Zasažené regiony se stále potýkají se záplavami a úřady nadále vyhlašují evakuace pro nové oblasti. Cooper varoval, že záplavám bude jeho stát čelit i příští týden, takže obyvatelé stále musí počítat s ohrožením svých životů. V Severní Karolíně navíc zůstává bez dodávek elektrické energie přes 50 tisíc odběrných míst.

V Severní i Jižní Karolíně byl také spuštěn program provizorního přesídlení rodin, jejichž obydlí živel zničil. Pro celkem 69 tisíc lidí bude postupně připraveno hotelové či jiné ubytování. 

Podle sobotního oznámení americké výzkumné společnosti Moody's Analytics hurikán Florence a následná tropická bouře způsobila na východě USA škody předběžně za 44 miliardy dolarů (v přepočtu 960 miliard korun). Přímé škody odhadla na 40 miliard, na další čtyři miliardy přijdou ztráty z nerealizované výroby.

Pokud se odhady potvrdí, zařadí se podle statistiků Florence mezi deset nejsilnějších hurikánů, které území Spojených států postihly. V čele je hurikán Katrina z roku 2005, který v nynějších cenách způsobil škody ve výši 192 miliard dolarů.

Největší starosti mají teď podle agentury AP záchranáři se skládkami uhelného odpadu z odstavené elektrárny ve státě Severní Karolína. Zplodiny obsahující olovo, rtuť a arzén byly sice v minulých letech z velké části odtěženy, ale nebezpečí stále trvá. Oblast monitorují drony, a snímky potvrzují, že část nebezpečných látek se už nejspíš dostala do řeky Cape Fear.

Video: Hurikán Florence je obrovský, ukazují satelitní snímky. 

Snímky ze satelitů ukazují obrovský rozměr hurikánu Florence | Video: |  00:30

autor: ČTK | 22. 9. 2018 20:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama