"Bílí mají elektřinu, my ne." Chudí Američané si stěžují na pomalou pomoc po hurikánu

Zahraničí Zahraničí
20. 9. 2018 18:45
Obyvatelům chudé čtvrti ve městě Wilmington v Severní Karolíně připadá, že úřady po hurikánu Florence víc pomáhají bohatým obyvatelům.
"Modlete se za Wilmington," stálo ještě před příchodem hurikánu na zabarikádovaných dveřích jedné firmy.
"Modlete se za Wilmington," stálo ještě před příchodem hurikánu na zabarikádovaných dveřích jedné firmy. | Foto: Reuters

Wilmington - Doma neměla televizi, a tak ani nevěděla, že se na její město řítí hurikán Florence. Jednatřicetiletá Afroameričanka Shacory Blanksová na televizní přijímač nemá peníze a rádio neposlouchá.

Nakonec to byl její synovec, kdo ji varoval. Jen pár hodin předtím, než tropická cyklóna udeřila na pevninu a začala páchat škody. 

Blanksová žije v chudinské čtvrti zvané Northside ve městě Wilmington v Severní Karolíně. Není tu zdaleka jediná, kdo si televizi a podobné, pro někoho "základní" vybavení domácnosti nemůže dovolit. Asi čtyřtisícovou čtvrť přitom obývají hlavně Afroameričané.

Finanční propast mezi touto a ostatními, bohatšími oblastmi Wilmingtonu není žádným tajemstvím. Někteří obyvatelé si teď ale stěžují, že úřady po řádění hurikánu více pomáhají vyspělejším čtvrtím.

Florence zasáhla východní pobřeží Spojených států na konci minulého týdne. Zpustošila především Severní Karolínu, Jižní Karolínu a Virginii a celkem si vyžádala nejméně 37 obětí. Nejvíce mrtvých, konkrétně 27, hlásí Severní Karolína. Materiální škody státy teprve sčítají. 

Jen rýže s fazolemi

"Takhle je to vždycky. Jejich oblast se opraví jako první, jejich ulice se opraví jako první. Když přestane jít elektřina, oni ji znovu dostanou jako první," citoval Blanksovou britský deník The Guardian, jehož novináři navštívili město Wilmington.

Jednatřicetiletá žena, která se v Northside narodila a vyrostla, si stěžuje, že v její čtvrti stále neotevřeli žádný obchod s potravinami ani klimatizovaný prostor, i když od hurikánu uběhlo už několik dní. Záplavy a silný vichr totiž vystřídala nepříjemná vedra. 

"Jestli budu muset ještě jednou sníst tohle jídlo…" říká otráveně a ukazuje na verandě misku s rýží a fazolemi, které dostala od pracovníků neziskové organizace Červený kříž.

Stěžuje si, že už několik dní jiný pokrm neviděla. Kromě rýže a fazolí není v Northside skoro nic k dostání. 

"Elektřinu mají jen běloši"

Blanksová momentálně pobývá i se zbytkem rodiny v domě své matky. Přestěhovala se sem, protože je to jediný dům jejích příbuzných, kde po hurikánu funguje elektřina.

Škody po hurikánu Florence ve Wilmingtonu.
Škody po hurikánu Florence ve Wilmingtonu. | Foto: Reuters

Pocit přehlížení má i Joseph Cobbs, který žije, stejně jako Blanksová, v chudé Northside. "Všichni lidé bílé pleti kolem nás mají elektřinu. My nemáme žádnou," říká rozzlobeně Cobbs, zatímco sedí na rozbité plastové židli na zahradě svého souseda.

Z celého sousedství, ve kterém muž žije, mají elektřinu jen tři lidé a ostatní si ji od nich musí "půjčovat". "Nikdo nám na pomoc nepřišel, tak si pomáháme sami," dodává naštvaně Cobbs. 

List The Guardian nepřinesl vyjádření úřadů, na které nejčastěji míří stížnosti chudých obyvatel. Reportéři, kteří byli na místě, ale popisují například návštěvu bohaté čtvrti jménem Monkey Junction, kde žije přes tisíc obyvatel, převážně bělochů. Většině těchto lidí se už skutečně vrátila elektřina a zpátky v provozu jsou také některé restaurace a obchody s potravinami. 

Přestože se celý Wilmington pomalu snaží vzpamatovat z ničivého hurikánu, město zatím "zdobí" hlavně popadané stromy, rozbitá okna a zabarikádované dveře obchodů.

Wilmington, který má necelých 120 tisíc obyvatel, navíc sčítá i ekologické škody. Do řeky Cape Fear, která jím protéká, vyteklo podle odhadů více než 18 milionů litrů splaškové vody. V jedné z čističek totiž přestala fungovat elektřina a protrhla se hliněná hráz.

Video: Podívejte se na dramatické záběry hurikánu Florence, které zachytila minulý týden Mezinárodní vesmírná stanice

Dramatické záběry hurikánu Florence z Mezinárodní vesmírné stanice | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy