V Austrálii rapidně klesla spotřeba igelitek. Stačilo, když je zakázaly dva obchody

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 12. 2018 10:35
Austrálie se podobně jako jiné vyspělé státy snaží omezit používání plastových výrobků, které škodí životnímu prostředí. A teď země slaví obrovský environmentální úspěch. Stačilo, když se do kampaně proti igelitovým taškám zapojili dva největší provozovatelé supermarketů v zemi - společnosti Coles a Woolworths.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Obě konkurenční firmy přestaly nabízet jednorázové plastové tašky a sáčky. Podnik Coles tak učinil letos 20. června, Woolworths se přidal 1. července. Radikální změna přinesla své ovoce - za tři měsíce klesla spotřeba těchto výrobků v Austrálii o 80 procent. Do přírody se nedostalo celkem 1,5 miliardy plastových tašek a sáčků.

Pro srovnání: roční spotřeba plastových tašek v obchodech Coles přesahovala ještě před zavedením zákazu 3,2 miliardy kusů. 

O úspěchu informovala tento měsíc australská nezisková organizace National Retail Association (NRA), která zastupuje zájmy obchodních řetězců v této zemi. 

Nové opatření se nicméně dotklo jen těch australských států a teritorií, jejichž samospráva zatím nepřijala žádný zákon, který by zakazoval jednorázové plastové tašky. Jde o Nový Jižní Wales, Victorii a Západní Austrálii.

"Většina zákazníků je už nyní zvyklá používat vlastní tašky," komentoval David Stout z australské organizace NRA to, co označuje za jednu z nejvýraznějších změn v chování zákazníka za celou poslední generaci. "Prodejcům patří velké uznání," dodal. Krok obou firem považuje za "odvážný".

K dramatickému snížení spotřeby plastu nicméně pomohl také jeden z australských států Queensland, který zakázal používání jednorázových igelitových tašek a sáčků od prvního července. 

Negativní reakce kupujících 

Nyní záleží, jestli se rozhodnutím dvou obchodních gigantů inspirují i menší firmy. Ty se podle Stouta často bojí, že by tímto krokem přišly o zákazníky. Koneckonců i opatření společností Coles a Woolworths nevzbudilo mezi nakupujícími jen pozitivní reakce. 

Obchody Coles kvůli naštvaným ohlasům v srpnu znovu zavedly tlustší plastové tašky, za které zákazníci nemuseli nic platit, připomíná server News.com.au. Ale jen dočasně. Firma to odůvodnila tím, že lidé potřebují více času, aby si zvykli na používání recyklovatelných tašek. 

Jeden ze supermarketů Coles ve městě Mandurah v Západní Austrálii dokonce řešil incident, při němž jeden ze zákazníků škrtil prodavačku. Rozzlobilo ho, že si svůj nákup nemohl uložit do plastové tašky na jedno použití. Podle serveru The West Australian nebyla tato reakce výjimkou a k podobným incidentům došlo údajně několikrát.

Nabídka tlustších plastových tašek v obchodech Coles ale zase vyvolala kritiku za strany organizací na ochranu životního prostředí, a tak na konci srpna z prodejen zmizely i tyto výrobky. 

Zákazy i v Evropě

Podobné kroky jako v Austrálii se nyní chystají i v Evropské unii. Na zákazu plastových výrobků na jedno použití se v noci ze čtvrtka na pátek dohodli vyjednávači členských zemí EU a Evropského parlamentu. Předběžnou dohodu, která hovoří například o zákazu jednorázových plastových brček nebo tyčinek do uší, musí ale ještě potvrdit velvyslanci zemí EU. Výsledná podoba textu pak bude předložena Evropskému parlamentu a poté ještě znovu členským státům k finálnímu schválení.

Úplný zákaz umělohmotných tašek a pytlíků má pak v plánu Rakousko.

Ve světových oceánech plave celkem přes 268 000 tun plastů nebo také přes 5,2 bilionu plastových kousků. Průměrná igelitová taška se v moři rozkládá deset až dvacet let. 

Video: Sbírání odpadků je cool, chceme změnit svět, potřebujeme jen pytle a rukavice, říká Jan Bareš z Trash Hero

Sebrali jsme už 500 tun odpadu, nepotřebujeme peníze, ale lidi, co budou ochotní, jsme největší světoví popeláři, říká Jan Bareš z Trash Hero | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko v pololetí získalo od Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než zaplatilo

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 38,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí takzvaná čistá pozice ČR činila 50,1 miliardy korun.

Od vstupu do EU v květnu 2004 do konce června zaplatilo Česko do rozpočtu EU 709,8 miliardy korun a získalo z něj 1,64 bilionu korun. Česko dosud získalo z EU o 934,2 miliardy korun více, než do něj odvedlo. "Předpokládám, že celkovou čistou pozici ve výši jednoho bilionu korun bychom měli dosáhnout nejpozději v první polovině roku 2022," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Zisk AstraZeneky klesl i přes růst tržeb, k němuž přispěla vakcína proti covidu

Čistý zisk britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca ve druhém čtvrtletí meziročně klesl o čtvrtinu na 550 milionů dolarů (zhruba 12 miliard koreun), a to navzdory prudkému růstu tržeb, ke kterému výrazně přispěla vakcína proti covidu-19. Firma to uvedla ve své výsledkové zprávě. Celkové tržby se meziročně zvýšily o 31 procent na 8,22 miliardy dolarů.

Tržby z prodeje vakcíny proti covidu dosáhly 894 milionů dolarů, takže se více než ztrojnásobily z 275 milionů v prvním čtvrtletím. AstraZeneca podle listu The Wall Street Journal ve druhém čtvrtletí na vakcíně dál prodělávala, ztráta se ale snížila zhruba na 13 milionů dolarů ze 40 milionů v prvním kvartálu.

Vakcína firmy AstraZeneca je levnější a používá se snadněji než některé konkurenční přípravky. Potýká se ale i s problémy, například s potížemi při výrobě či s obavami z vedlejších účinků, kvůli kterým některé země její používání omezily či rovnou zakázaly. Obzvlášť kritické vůči této vakcíně jsou Spojené státy, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Selhání české justice, vzkázal Štrasburk. Doživotní trest pro Tempela musí přezkoumat soud

Robert Tempel, který si odpykává doživotní trest za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku, dosáhl nového projednání svého případu. Ústavní soud (ÚS) po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí. Kauzou se musí znovu zabývat odvolací Vrchní soud v Praze.

Tempel vinu popíral. Krajský soud v Plzni jej čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze. Na ÚS se Tempel obracel kvůli přeložení kauzy z Plzně do Prahy a znovu po definitivním uložení doživotního trestu, avšak neuspěl. Obě stížnosti tehdy soud odmítl, nyní musel rozhodovat znovu.

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze bylo stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Českou republiku zkritizoval za "významné selhání justice" při projednávání mužova případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu věci z Plzně do Prahy. Ústavní soud vrátil kauzu právě do fáze odvolacího řízení před přeložením z Plzně do Prahy, justice by měla znovu rozhodnout také o případné vazbě Tempela.

Zdroj: ČTK
Další zprávy