Foto: Rodiny ukázaly, jak bojují s plastem. Podívejte se, kolik odpadu spotřebují za týden

Rodiny ze všech koutů světa ukázaly, kolik plastů doma nashromáždí během jednoho týdne.
Tříčlenná rodina z Japonska žije v druhém největším japonském městě Jokohama. "Svou uhlíkovou stopu se snažíme zmírňovat, jak jen můžeme," říká matka tříměsíční dcery. "Jsme si dobře vědomi toho, jaký dopad na životní prostředí můžeme mít. Nejprve jsme se rozhodli snížit spotřebu plastů. Vztahuje se to jak na potraviny, tak i oblečení a spoustu dalších produktů. Recyklace je pro nás rozhodně až poslední volbou, určitě ne první," dodává. Místo jednorázových lahví například používají takové, které se dají znovu využít. "Naše zubní kartáčky jsou vyrobené z bambusu a nákupní tašky používáme opakovaně tak dlouho, jak jen to je možné," říká.
A takhle vypadá sbírka jejich plastového odpadu za běžný týden.
Manželé Wilburovi z Massachusetts ve Spojených státech mají dvě dcery a psa. I tato rodina se snaží snížit dopad, jaký má na životní prostředí. A tohle je jejich představa, jak něčeho takového docílit: "Všichni používáme nerezové lahve na vodu nebo si nosíme vlastní hrnky na kávu. Snažím se vyhýbat jednorázovým plastům, jako jsou brčka, plastové šálky nebo lahve, ale nejsem vždycky stoprocentně úspěšná," přiznává 44letá Brandy. "Snažíme se používání plastů omezovat, ale je to těžké."
Tolik plastového odpadu nashromáždí rodina za týden. "Když nakupuji, snažím se kupovat jen věci, které mají minimum obalů, ale i to je těžké, protože všechno se balí," stěžuje si matka dvou dětí.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
8. 6. 2018 9:52
Od vynalezení plastu v polovině minulého století se ho vyrobilo na světě přibližně 8,3 miliardy tun. Odhaduje se, že pouhých devět procent z toho se recyklovalo. Každý rok se ho vyrobí dalších zhruba 300 milionů tun, z nichž 8 milionů skončí v oceánech. Recyklační systémy nestíhají. Podle OSN bude do roku 2050 plavat v oceánech více plastů než ryb. Podívejte se, jak s plastovým odpadem bojují lidé z různých koutů světa. Několik rodin ukázalo, kolik plastu doma nashromáždí za jediný týden.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy