Foto: Rodiny ukázaly, jak bojují s plastem. Podívejte se, kolik odpadu spotřebují za týden

Rodiny ze všech koutů světa ukázaly, kolik plastů doma nashromáždí během jednoho týdne.
Tříčlenná rodina z Japonska žije v druhém největším japonském městě Jokohama. "Svou uhlíkovou stopu se snažíme zmírňovat, jak jen můžeme," říká matka tříměsíční dcery. "Jsme si dobře vědomi toho, jaký dopad na životní prostředí můžeme mít. Nejprve jsme se rozhodli snížit spotřebu plastů. Vztahuje se to jak na potraviny, tak i oblečení a spoustu dalších produktů. Recyklace je pro nás rozhodně až poslední volbou, určitě ne první," dodává. Místo jednorázových lahví například používají takové, které se dají znovu využít. "Naše zubní kartáčky jsou vyrobené z bambusu a nákupní tašky používáme opakovaně tak dlouho, jak jen to je možné," říká.
A takhle vypadá sbírka jejich plastového odpadu za běžný týden.
Manželé Wilburovi z Massachusetts ve Spojených státech mají dvě dcery a psa. I tato rodina se snaží snížit dopad, jaký má na životní prostředí. A tohle je jejich představa, jak něčeho takového docílit: "Všichni používáme nerezové lahve na vodu nebo si nosíme vlastní hrnky na kávu. Snažím se vyhýbat jednorázovým plastům, jako jsou brčka, plastové šálky nebo lahve, ale nejsem vždycky stoprocentně úspěšná," přiznává 44letá Brandy. "Snažíme se používání plastů omezovat, ale je to těžké."
Tolik plastového odpadu nashromáždí rodina za týden. "Když nakupuji, snažím se kupovat jen věci, které mají minimum obalů, ale i to je těžké, protože všechno se balí," stěžuje si matka dvou dětí.
Foto: Reuters
Reuters Zahraničí dap Reuters, Zahraničí, dap
8. 6. 2018 9:52
Od vynalezení plastu v polovině minulého století se ho vyrobilo na světě přibližně 8,3 miliardy tun. Odhaduje se, že pouhých devět procent z toho se recyklovalo. Každý rok se ho vyrobí dalších zhruba 300 milionů tun, z nichž 8 milionů skončí v oceánech. Recyklační systémy nestíhají. Podle OSN bude do roku 2050 plavat v oceánech více plastů než ryb. Podívejte se, jak s plastovým odpadem bojují lidé z různých koutů světa. Několik rodin ukázalo, kolik plastu doma nashromáždí za jediný týden.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy