Kolaps odvrácen. Chystá se nový systém na vydávání řidičáků

Jan Němec Jan Němec
23. 3. 2014 7:10
Po protestech starostů obcí ministerstvo prodloužilo smlouvu s firmou a od příštího roku najede na nový systém.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Kolaps registru řidičů je odvrácen, ministerstvo dopravy našlo do konce roku řešení. Původně chtělo ministerstvo přenést veškerou odpovědnost za další fungování registru, přes který se vydávají nové řidičské průkazy nebo vracejí dočasně zabavené, na obce a města. Starosta Semil a poslanec za TOP 09 Jan Farský (Starostové a nezávislí) dokonce tvrdil, že v tom případě hrozí kolaps.

Teď ministerstvo našlo řešení: registr řidičů bude do konce roku provozovat dál (prodloužilo kvůli tomu smlouvu s příslušnou firmou) a od ledna příštího roku najede na nový systém, vytvářený společně s ministerstvem vnitra.

Dopis, ve kterém ministerstvo stroze oznamovalo starosty, že "odpovědnost za zajištění provozu registru, včetně nezbytné infrastruktury, přechází od 1. dubna 2014 na jednotlivé obce", bere ministerstvo zpět.

"Dopis odcházel z ministerstva dopravy před mým příchodem, byl nešťastně formulovaný a v podstatě jsme se obcím omluvili," říká teď ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). "Samozřejmě centrální správu registru řidičů zabezpečuje ministerstvo dopravy, ten program se jmenuje Eliška a je součástí informačního střediska ministerstva dopravy," dodává.

Ministr dopravy Antonín Prachař
Ministr dopravy Antonín Prachař | Foto: Vojtěch Marek

Podle toho, co řekl Aktuálně.cz, bude registr řidičů dál spravovat ministerstvo dopravy, a to až do konce roku, než naběhne úplně nový systém.

"My jsme udělali vše pro to, abychom stávající systém zachovali dál a obcím situaci nekomplikovali," říká teď ministr dopravy.

Registr bude dál provozovat stát, a až do konce letoška proto ministr nechal prodloužit smlouvu s firmou AutoCont, která některé části registru provozovala. "AutoCont spravoval například e-testy, pronájmy koncových zařízení – počítačů. A my jsme se s AutoContem dohodli v rámci platné legislativy, jedná se o zakázku velmi malého rozsahu." potvrdil ministr.

Od příštího roku by měl naběhnout úplně nový systém.

"Ministerstvo vnitra v rámci společného programu IOP (Integrovaný operační program, pozn. A.cz) vysoutěžilo veřejnou zakázku zvanou E-komunikace. K 1. dubnu by měla být podepsaná smlouva s výhercem této veřejné soutěže a začneme na systému pracovat," vysvětluje ministr Prachař.

"Tento systém by měl k 1. 1. 2015 vyřešit kompletně evidenci řidičských průkazů na bázi webového rozhraní," dodal ministr dopravy.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy