Starosta Farský: U registru řidičů hrozí v dubnu kolaps

Jan Němec Jan Němec
5. 3. 2014 19:20
Ministerstvo chtělo původně přenést celou odpovědnost na obce a města. Teď po tichých protestech hledá narychlo jiné řešení.
Jan Farský, starosta Semil a poslanec.
Jan Farský, starosta Semil a poslanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor - Od 1. dubna budete registr řidičů spravovat sami a na svou zodpovědnost, napsalo 11. února ministerstvo dopravy starostům obcí a měst, která vykonávají i státní správu. S tím, že by tyto obce musely případně i odkoupit počítače a software.

Důvodem je, že končí smlouvy mezi státem a firmou AutoCont CZ, která registr řidičů - a také registr vozidel - provozuje.

Teď, po protestech části starostů, ministerstvo obrací - a během několika dnů jim navrhne řešení.

"Nepůjdeme tou cestou, že bychom starost o provoz registru řidičů přenesli v plné míře na obce," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. A dodává: "V nejbližších dnech budeme příslušné úřady informovat o dalším postupu."

"Myslím, že už včera bylo pozdě," říká v krátkém rozhovoru pro náš deník starosta Semil Jan Farský, jinak také poslanec za TOP 09 a Starosty.

A dodává: "My jsme zatím dostali informaci jen takovou, že od 1. dubna to bude naše povinnost a že v průběhu února dostaneme doplnění informací. Žádné zatím nepřišly, takže zůstává v platnosti, že se o registr máme od dubna starat my, ale zároveň vůbec nevíme jak. Takže hrozí kolaps, a to dost výrazně."

Aktuálně.cz: Vaše město vykonává část státní správy. V čem je tato situace jiná než v dalších případech?

Jan Farský: Stát na nás samozřejmě i jindy přenáší své povinnosti. Tato situace je ale jiná v tom, že je to hrozně narychlo. První informaci o tom jsme dostali 11. února datovou schránkou s tím, že v průběhu února ještě dostaneme další informace, žádné ale nedorazily. Ale zároveň nás informují o tom, že od 1. dubna už to bude čistě naše odpovědnost. A to hardware i software.

A.cz: Teď ministerstvo říká, že na vás celou odpovědnost nepřenese a hledá nějaké řešení - a že dokonce pomůže s financováním potřebné výpočetní techniky...

Počkám si, s čím ministerstvo nakonec přijde. Myslím, že už včera bylo pozdě. Ale výpočetní technika, tedy počítače - to je ten menší problém. Mnohem větší vidím v softwaru. Neradi bychom to řešili nákupem programů u jedné firmy. My nejsme zvyklí, že bychom toto platili, pokud vykonáváme státní správu.

A.cz: Možná to dostanete zadarmo...

Ale je to narychlo, není jasné, jestli vůbec v radě města stihneme schválit převzetí – podle mě se to dost dobře stihnout nedá. I kdybychom to dostali darem, tak dar musí podle zákona schválit rada města.

A.cz: Situaci ministerstvo řeší, nicméně jaké by hrozily problémy, pokud by převzetí registru neproběhlo, jak má?

Pokud to ministerstvo dopravy vypne a nedá nám čas to převzít, tak hrozí reálně kolaps. Nevydávali bychom řidičáky. Je v tom i systém digitálního tachografu, takže se to dotkne i profesionálních řidičů, a také se to týká systému elektronického testování žadatelů o řidičský průkaz. Takže by se ani nemohly provádět zkoušky.

Takže na poli řidičských průkazů by se nedělo nic – kdo ho má, tomu zůstane, komu se má vrátit, tomu ho nevrátíme, a kdo by ho chtěl nově, tak ho nedostane.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy