reklama
 
 

Starosta Farský: U registru řidičů hrozí v dubnu kolaps

5. 3. 2014 19:20
Ministerstvo chtělo původně přenést celou odpovědnost na obce a města. Teď po tichých protestech hledá narychlo jiné řešení.

Rozhovor - Od 1. dubna budete registr řidičů spravovat sami a na svou zodpovědnost, napsalo 11. února ministerstvo dopravy starostům obcí a měst, která vykonávají i státní správu. S tím, že by tyto obce musely případně i odkoupit počítače a software.

Důvodem je, že končí smlouvy mezi státem a firmou AutoCont CZ, která registr řidičů - a také registr vozidel - provozuje.

Teď, po protestech části starostů, ministerstvo obrací - a během několika dnů jim navrhne řešení.

"Nepůjdeme tou cestou, že bychom starost o provoz registru řidičů přenesli v plné míře na obce," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. A dodává: "V nejbližších dnech budeme příslušné úřady informovat o dalším postupu."

"Myslím, že už včera bylo pozdě," říká v krátkém rozhovoru pro náš deník starosta Semil Jan Farský, jinak také poslanec za TOP 09 a Starosty.

A dodává: "My jsme zatím dostali informaci jen takovou, že od 1. dubna to bude naše povinnost a že v průběhu února dostaneme doplnění informací. Žádné zatím nepřišly, takže zůstává v platnosti, že se o registr máme od dubna starat my, ale zároveň vůbec nevíme jak. Takže hrozí kolaps, a to dost výrazně."

Aktuálně.cz: Vaše město vykonává část státní správy. V čem je tato situace jiná než v dalších případech?

Jan Farský: Stát na nás samozřejmě i jindy přenáší své povinnosti. Tato situace je ale jiná v tom, že je to hrozně narychlo. První informaci o tom jsme dostali 11. února datovou schránkou s tím, že v průběhu února ještě dostaneme další informace, žádné ale nedorazily. Ale zároveň nás informují o tom, že od 1. dubna už to bude čistě naše odpovědnost. A to hardware i software.

A.cz: Teď ministerstvo říká, že na vás celou odpovědnost nepřenese a hledá nějaké řešení - a že dokonce pomůže s financováním potřebné výpočetní techniky...

Počkám si, s čím ministerstvo nakonec přijde. Myslím, že už včera bylo pozdě. Ale výpočetní technika, tedy počítače - to je ten menší problém. Mnohem větší vidím v softwaru. Neradi bychom to řešili nákupem programů u jedné firmy. My nejsme zvyklí, že bychom toto platili, pokud vykonáváme státní správu.

A.cz: Možná to dostanete zadarmo...

Ale je to narychlo, není jasné, jestli vůbec v radě města stihneme schválit převzetí – podle mě se to dost dobře stihnout nedá. I kdybychom to dostali darem, tak dar musí podle zákona schválit rada města.

A.cz: Situaci ministerstvo řeší, nicméně jaké by hrozily problémy, pokud by převzetí registru neproběhlo, jak má?

Pokud to ministerstvo dopravy vypne a nedá nám čas to převzít, tak hrozí reálně kolaps. Nevydávali bychom řidičáky. Je v tom i systém digitálního tachografu, takže se to dotkne i profesionálních řidičů, a také se to týká systému elektronického testování žadatelů o řidičský průkaz. Takže by se ani nemohly provádět zkoušky.

Takže na poli řidičských průkazů by se nedělo nic – kdo ho má, tomu zůstane, komu se má vrátit, tomu ho nevrátíme, a kdo by ho chtěl nově, tak ho nedostane.

autor: Jan Němec | 5. 3. 2014 19:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama