Hlavní podezřelý zadržen. V USA zatkli kvůli obálkám s výbušninami muže z Floridy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 10. 2018 23:38
Byl obviněn z pěti trestných činů a v případě odsouzení mu hrozí až 48 let vězení.
Zadržený Cesar Sayoc na snímku z roku 2015.
Zadržený Cesar Sayoc na snímku z roku 2015. | Foto: Reuters

Washington - V americkém státě Florida byl v pátek zatčen muž, jehož policie považuje za hlavního podezřelého v případě zásilek s výbušninami adresovaných předním představitelům Demokratické strany.

Byl obviněn z pěti trestných činů, řekl na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Jeff Sessions. Ministr rovněž potvrdil předchozí zprávy médií, že zatčeným je 56letý Američan Cesar Sayoc. V případě odsouzení mu hrozí až 48 let vězení.

Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Chris Wray informoval, že hrozba, kterou zásilky představovaly, byla reálná, i když odborníci dál analyzují, zda bomby byly funkční. Celkem zkoumají 14 balíčků, v nichž se našla velmi podobně sestrojená výbušná zařízení. Není prý však vyloučeno, že se najdou ještě další zásilky ze stejné dílny.

Vyšetřovatelé podle Wraye pachatele dopadli díky stopám DNA a otiskům prstů, které na jedné zásilce zanechal, a jsou si jistí, že zadrželi "správného muže".

"Nebudeme tolerovat takové bezpráví, zvláště když jde o politické násilí," řekl Sessions. Citoval pak obvinění, podle něhož má být Sayoc stíhán mimo jiné za nelegální zasílání a přepravu výbušnin a výhružky určené bývalé hlavě státu.

Se záznamem v rejstříku

Sessions ani Wray nechtěli spekulovat o motivech pravděpodobného pachatele, ministr však připustil, že Sayoc je nejspíš politický radikál.

Podle deníku The Washington Post (WP) byl Sayoc členem Republikánské strany a v minulosti byl mnohokrát zatčen. V roce 2002 to bylo kvůli vyhrožování bombovým útokem.

Agentura AP napsala, že podle dostupných záznamů se Sayoc narodil v New Yorku a studoval vysokou školu ve státě Severní Karolína. V roce 2012 prý vyhlásil osobní bankrot kvůli dluhům přesahujícím 20 000 dolarů (přes 450 000 korun).

"Dlužník, bydlí s matkou, nevlastní žádný nábytek," citovala AP ze záznamu Sayocova právníka o jeho ekonomické situaci.

Televizní stanice CNN už před potvrzením identity informovala, že podezřelého muže příslušníci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zadrželi v jihofloridském městě Plantation a že odtáhli také dodávku, která  zadrženému zřejmě patřila. Její okénka byla polepena samolepkami s fotografiemi Donalda Trumpa nebo nápisem CNN sucks (CNN stojí za houby).

Dva twitterové profily údajně patřící podezřelému byly plné výhrůžek proti liberálům a konspiračních teorií.

Policie zajistila další balíčky

Americká policie v pátek také na různých místech zajistila další podezřelé balíčky podobné předchozím deseti zásilkám s výbušninou, které v minulých dnech putovaly na adresy předních demokratů.

Televize MSNBC s odvoláním na informaci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) oznámila, že v třídírně pošty na Floridě byl zadržen balíček určený demokratickému senátorovi ze státu New Jersey Corymu Bookerovi.

Stanice CNN pak oznámila, že další podezřelý balíček s adresou bývalého ředitele amerických tajných služeb Jamese Clappera se objevil v New Yorku a v kalifornském Sacramentu se zkoumá zásilka pro demokratickou senátorku Kamalu Harrisovou.

Na poštovním úřadě v Burlingame v Kalifornii prověřují zásilku určenou miliardáři a významnému přispěvateli Demokratické strany Tomu Steyerovi, napsala agentura Reuters.

Balíček pro Clappera byl adresován newyorské redakci televize CNN, s níž exšéf tajných služeb často spolupracuje jako komentátor. Clapper je důrazným kritikem prezidenta Donalda Trumpa, jehož mimo jiné obvinil z rozvracení amerického politického systému. V první reakci na výbušnou zásilku Clapper řekl, že "podezřelé balíčky Trumpovy kritiky nezastraší". I zásilka pro Clappera byla podle FBI podobná předchozím výbušným zařízením.

Na Floridě policisté zadrželi zásilku pro Bookera. Tento devětačtyřicetiletý politik, první afroamerický senátor z New Jersey, v roce 2016 aktivně podporoval kampaň Hillary Clintonové, protikandidátky pozdějšího vítěze Trumpa. Na jednom z předvolebních shromáždění ve Filadelfii tehdy vzbudil pozornost výrokem, že "v Americe láska vždy vítězí nad nenávistí". Booker se rovněž angažuje v úsilí o schválení zákona, který by v USA omezil držení střelných zbraní. Podle amerických médií je jedním z možných kandidátů pro prezidentské volby v roce 2020.

Filantrop a investor Tom Steyer je vášnivým odpůrcem Trumpa a v poslední době se hodně angažoval v hnutí za podání ústavní žaloby na prezidenta, takzvaného impeachmentu. Senátorka Harrisová zase patřila k hlasitým odpůrcům Trumpovy migrační politiky.

Balíčky obsahující výbušné zařízení v podobě podomácky vyrobené trubkové bomby v minulých dnech dorazily například na adresy exprezidenta Baracka Obamy, bývalého viceprezidenta Joea Bidena, neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové či bývalého ministra spravedlnosti v Obamově vládě Erika Holdera. Výbušnou zásilku obdržel také americký herec Robert De Niro či miliardář a filantrop maďarského původu George Soros.

Prezident Donald Trump ve svém pátečním vystoupení, který potvrdil zadržení podezřelé osoby. "Tyto zastrašující činy jsou opovrženíhodné a nemají v naší zemi místo," řekl Trump v Bílém domě.

"Zbožňuju toho chlapa", objímá zpěvák Kanye West Donalda Trumpa po rozhovoru | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy